Συμμετοχή στους 3ους Αγώνες Αυθόρμητου Λόγου του 6ου ΓΕΛ Ν. Σμύρνης

Afthormitos6gel   Ο μαθητής της Β’ Λυκείου και μέλος του ρητορικού ομίλου του σχολείου μας, Άγγελος, συμμετείχε στους 3ους Αγώνες Αυθόρμητου Λόγου που διοργάνωσε και πραγματοποίησε το 6ο ΓΕΛ Ν. Σμύρνης το Σάββατο 16 Μαρτίου 2019 στις εγκαταστάσεις του 6ου ΓΕΛ Ν. Σμύρνης.

Ο αυθόρμητος λόγος είναι ένα ρητορικό αγώνισμα κατά το οποίο οι συμμετέχοντες καλούνται να μιλήσουν αυθόρμητα για 2-3 λεπτά με αφορμή μια λέξη, μια ανολοκλήρωτη φράση, ένα γνωμικό ή μια εικόνα που τους δίνεται λίγο πριν.

Στους 3ους Αγώνες Αυθόρμητου Λόγου του 6ου ΓΕΛ Ν. Σμύρνης έλαβαν μέρος 46 ομιλητές από 20 σχολεία. Οι αγώνες έγιναν σε δύο γύρους (προκριματικός & τελικός). Στον τελικό γύρο συμμετείχαν οι δέκα πρώτοι σε βαθμολογία ομιλητές του προκριματικού γύρου.

Ο Άγγελος είχε την ευκαιρία να καλλιεργήσει τον λόγο και να εκφράσει τις σκέψεις και τα συναισθήματά του πάνω στη φράση «Αν μπορούσα να ακούσω τη σκέψη των άλλων».

Συγχαρητήρια στον Άγγελο και στην υπεύθυνη του ρητορικού ομίλου του σχολείου μας, τη φιλόλογο κ. Μ. Πλέσσα, για τη συμμετοχή τους στους αγώνες.