Φιλικός ρητορικός αγώνας

Την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024, πραγματοποιήθηκε φιλικός αγώνας μεταξύ της ρητορικής ομάδας του σχολείου μας με τη ρητορική ομάδα του 3ου ΓΕ.Λ. Κορυδαλλού. Ο φιλικός αγώνας έγινε στο πλαίσιο της προετοιμασίας για τους 4ους αγώνες ρητορικής τέχνης των εκπαιδευτηρίων Pierce στον οποίο θα συμμετέχουν και τα δύο σχολεία. Το θέμα του φιλικού αγώνα ήταν "μαθαίνουμε καλύτερα από τους υπολογιστές παρά από τους δασκάλους".

Τα παιδιά της ρητορικής ομάδας του 3ου ΓΕ.Λ. Κορυδαλλού συνόδευε η υπεύθυνη της ρητορικής ομάδας και διευθύντρια του 3ου ΓΕ.Λ. Κορυδαλλού, η πρώην εκπαιδευτικός του σχολείου μας, κ. Μ. Πλέσσα.

Υπεύθυνη για τη ρητορική ομάδα του σχολείου μας, η εκπαιδευτικός Ειρ. Περδίκη.

Οι μαθητές/τριες και των δύο σχολείων χάρηκαν τον αγώνα, προβληματίστηκαν, αλληλεπίδρασαν, έγιναν ομιλητές και ακροατές σεβόμενοι τους κανόνες του δημοκρατικού διαλόγου. Ζήτησαν μάλιστα τη διοργάνωση και άλλου φιλικού αγώνα.