Η προκήρυξη για την εισαγωγή σπουδαστών στις αστυνομικές σχολές
και ο αριθμός εισακτέων σε αυτές

Εκδόθηκε και αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας: www.hellenicpolice.gr η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού για την εισαγωγή σπουδαστών στις Σχολές Αξιωματικών και Αστυφυλάκων της Ελληνικής Αστυνομίας με το σύστημα των Γενικών Εξετάσεων, καθώς και ο αριθμός εισακτέων.

Για την προκήρυξη κάνετε κλικ ΕΔΩ

Για τον αριθμό των εισακτέων κάνετε κλικ ΕΔΩ

Σύμφωνα με ενημέρωση του Υπουργείου Δημοσίας Τάξης και Προστασίας του Πολίτη, η εγκύκλιος δεν θα διακινηθεί σε έντυπη μορφή, όπως γινόταν προηγούμενα χρόνια και επομένως οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους.

Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών λήγει στις 26-6-2013.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται πρωτίστως στα κατά τόπους Αστυνομικά Τμήματα και δευτερευόντως στα τηλέφωνα 210-6977774, 210-6977327 και 210-6980910.

Υπενθυμίζεται ότι κατά το σχολικό έτος 2012-13 οι εξετάσεις εισαγωγής ιδιωτών στη Σχολή αστυφυλάκων και στη Σχολή αξιωματικών της Ελληνικής Αστυνομίας θα πραγματοποιηθούν κανονικά και οι επιτυχόντες θα εγγραφούν στις αστυνομικές σχολές το ακαδημαϊκό έτος 2015-16.