ΕΝΩΣΗ  ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΥΣΙΚΩΝ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ ΕΚΕΦΕ

ΘΕΡΙΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΓΙΑ ΜΑΘΗΤΕΣ Β΄ Γ ΄ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΙ Α΄ Β΄ Γ΄ ΛΥΚΕΙΟΥ

ΘΕΜΑ:  ΑΠΟ ΤΟ ΜΙΚΡΟΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΜΑΚΡΟΚΟΣΜΟ, ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ

Η Ένωση Ελλήνων Φυσικών ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ ΕΚΕΦΕ διοργανώνει το καλοκαίρι από 26 Ιουνίου έως 1 Iουλίου 2014 Θερινό Σχολείο στην Ερέτρια σε συνεργασία με τους ερευνητές του Δημοκρίτου.

Σκοπόςτου θερινού σχολείου είναι η διδασκαλία της φυσικής να καταστήσει τους μαθητές ικανούς να εκτιμούν το φυσικό κόσμο και να συμβάλλουν στη λήψη αποφάσεων σχετικών με τις μεταβολές, που η ανθρώπινη δραστηριότητα επιφέρει σε αυτόν, χρησιμοποιώντας την επιστημονική γνώση, αναγνωρίζοντας ερωτήματα και εξάγοντας συμπεράσματα που βασίζονται σε επιστημονικά δεδομένα.

Στόχοςτου Θερινού σχολείου είναι να μελετούν και να αξιολογούν τα δεδομένα που έχουν συλλέξει από την παρατήρηση την πειραματική διαδικασία, να χρησιμοποιούν την επιστημονική γνώση και μέθοδο καθώςκαι τις έννοιες που τις περιέχουν ,να εφαρμόζουν τις γνώσεις στις ανθρώπινες δραστηριότητες.

Το πρόγραμμα του Σχολείου θα αποτελείται από 3 διαλέξεις καθημερινά:

10.00 - 11.30   : Πρωινή Διάλεξη,12.00 - 13.30  : Μεσημεριανή διάλεξη

19.30 - 21.00  : Απογευματινή Διάλεξη

Προϋποθέσεις συμμετοχής: Βαθμός Προαγωγής μεγαλύτερος από 17 ή καλή κατάταξη στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Φυσικής των ετών 2013.

Κόστος: 200 ? ανά άτομο (συμπεριλαμβάνονται μετακίνηση, διαμονή, διατροφή, έντυπο υλικό, βεβαίωση παρακολούθησης, προκαταβολή 100 ευρώ μέχρι 13 Ιουνίου 2014) Μπορείτε να προβείτε σε κατάθεση στον ακόλουθο λογαριασμό στην τράπεζα Εurobank: 0026.0327.40.0200253706 και στην συνέχεια να αποστείλετε το καταθετήριο με email στο eef.athens@gmail υπόψιν κας Γεώργα.

Επισυνάπτονται σχετικά έγγραφα που μας έστειλε η Ενωσαη Ελλήνων Φυσικών