Θερινά σχολεία

Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας

Σας γνωστοποιούμε ότι το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών διοργανώνει το Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας (Youth Entrepreneurship Summer School- YES Program).

Το Θερινό Σχολείο Νεανικής Επιχειρηματικότητας (YESYouthEntrepreneushipSummerSchool) είναι σχεδιασμένο να προσφέρει στους μαθητές τη δυνατότητα βιωματικής μάθησης του πως δουλεύει μια επιχείρηση καθώς και μία γενικότερη εικόνα του επιχειρηματικού κόσμου. Κατά τη διάρκεια του θερινού σχολείου επιτελούνται σεμινάρια αλλά και πρακτικά εργαστήρια.

Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί από 28-06-2018 έως και 12-07-2018 και μπορούν να το παρακολουθήσουν μαθητές Λυκείου, χωρίς δαπάνη για το δημόσιο.

Για δηλώσεις συμμετοχής (έως 30-05-2018)και περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επισκέπτονται την ιστοσελίδα www.yes.aueb.gr .

Θερινά εκπαιδευτικά εργαστήρια για παιδιά SMARTcamp

Μάθηση , δημιουργικότητα, ψηφιακές τεχνολογίες & πληροφορική!

Οι συμμετοχές άνοιξαν! Συμπληρώστε τη φόρμα και δηλώστε το ενδιαφέρον σας στη σελίδα:

Προθεσμία υποβολής αιτήσεων 15/4/2016.

Για 3η συνεχή χρονιά το Εργαστήριο Ολοκληρωμένων Συστημάτων του Ινστιτούτου Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του ΕΚΕΦΕ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ διοργανώνει τα θερινά εκπαιδευτικά σεμινάριαγια παιδιά SMARTcamp. Για δύο εβδομάδες από τις 27/6 έως τις 8/7 θα πραγματοποιηθούν στις εγκαταστάσεις του ΕΚΕΦΕ ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ τρεις ενότητες εργαστηρίων για μαθητές/τριες από 14 έως 18 ετώνμε θέμα τις Ψηφιακές Τέχνες και τη Ρομποτική.

Φέτος το πρόγραμμα του SMARTcamp εγκαινιάζει ένα νέο κύκλο "Ψηφιακές Τέχνες & Animation - Β’ Κύκλος/ Προχωρημένο", με τους μαθητές να δημιουργούν το δικό τους, μικρού μήκους animation και να εξοικειώνονται με τεχνικές επαυξημένης πραγματικότητας.

Παράλληλα στο πρόγραμμα της Ρομποτικής προστέθηκε φέτος η ενότητα «Κινώ το ρομπότ με τη δύναμη της σκέψης!».

Λόγω του περιορισμένου αριθμού προσφερόμενων θέσεων υπάρχει περίπτωση να ακολουθηθεί διαδικασία επιλογής των συμμετεχόντων με σειρά προτεραιότητας γι’ αυτό εξασφαλίστε άμεσα τη συμμετοχή σας!

Περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα του SMARTcamp: http://smart-camp.iit.demokritos.gr/

στη σελίδα του Facebook:https://www.facebook.com/smartcamp.isl.demokritos/

ή καλέστε μας στα 210 650 3189 - 2106503182

21ο Θερινό Σχολείο του Αστεροσκοπείου Αθηνών

therinoasteroΤο Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης (ΙΑΑΔΕΤ) του Εθνικού Αστεροσκοπείου της Αθήνας οργανώνει και φέτος στις 2, 5 και 6 Σεπτεμβρίου 2016, με ανανεωμένο πρόγραμμα το Θερινό Σχολείο για μαθητές των Γενικών Λυκείων Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του Νομού Αττικής, με κεντρικό θέμα «Το Σύμπαν, και οι τελευταίες ανακαλύψεις».

Σκοπός του Σχολείου αυτού είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα Αστροφυσικής, Διαστημικής και Περιβάλλοντος και η σύνδεσή τους με την Τεχνολογία και τον Πολιτισμό.

Οι μαθητές που επιθυμούν να συμμετάσχουν πρέπει να αποστείλουν την αίτησή τους ηλεκτρονικά μέσω των σχολείων τους μέχρι τις 25 Μαΐου 2016 στην οργανωτική επιτροπή (προς Γραμματέα του Ινστιτούτου Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης (ΙΑΑΔΕΤ) του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, κυρία Ουρανία Κουμεντάκου, Β. Παύλου και Ι. Μεταξά, Τ.Κ. 152 36 Πεντέλη, email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. , τηλ. επικοινωνίας: 210-81.09.171). Στην αίτηση πρέπει να αναφέρεται το ονοματεπώνυμο του ενδιαφερόμενου μαθητή, η τάξη και το σχολείο στο οποίο φοιτά, η διεύθυνση κατοικίας του και τα αντίστοιχα τηλέφωνά του και email. Επίσης, θα πρέπει να αναφέρεται η επίδοση του ενδιαφερόμενου μαθητή στα Μαθηματικά, τη Φυσική και τους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές, καθώς και τα στοιχεία επικοινωνίας (τηλέφωνο και email) του αρμόδιου καθηγητή που προτείνει τους μαθητές. Επιτροπή, η οποία θα αποτελείται από μέλη της οργανωτικής επιτροπής του Θερινού Σχολείου, θα επιλέξει τους μαθητές και στη συνέχεια θα ενημερώσει τα σχολεία. Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν με τη Γραμματέα του Ινστιτούτου Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών και Τηλεπισκόπησης (ΙΑΑΔΕΤ), κυρία Ουρανία Κουμεντάκου, στο τηλέφωνο επικοινωνίας: 210-81.09.171 για οποιαδήποτε διευκρίνιση.