6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού - Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019

«Αγαπώ την άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου»

Με σύνθημα «Αγαπώ την άθληση – Αγαπώ την Υγεία μου», την Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2019, 6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019 και Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019, παιδιά και εκπαιδευτικοί του σχολείου μας φορέσαμε αθλητικές ενδυμασίες και συμμετείχαμε σε αθλητικές δραστηριότητες καλαθοσφαίρισης (ελεύθερες βολές), ποδοσφαίρου (σουτ), πετοσφαίρισης, επιτραπέζιας αντισφαίρισης, γυμναστικής και παρτίδες σκάκι.

Κεντρικός στόχος της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019 ήταν η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου, μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Υπ. Καθηγήτρια: Φ. Σίγγελ (Φυσικής Αγωγής)

sportsmen eik

(Στη φωτογραφία δημιουργία μαθητών στο πλαίσιο του μαθήματος επιλογής Εικαστικά 2018-19)