bebras
Bebras
® Challenge in Greece

Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής και Υπολογιστικής Σκέψης Bebras®

Ημερομηνίες διεξαγωγής διαγωνισμού: 18/11/2019-29/11/2019.

Καταληκτική ημερομηνία εγγραφής σχολείων: 15/11/2019.

Σχετικά με τον διαγωνισμό Bebras®

Ο διαγωνισμός Bebras® (προφέρεται “Μπέμπρας”και σημαίνει “Κάστορας” στα Λιθουανικά) ξεκίνησε το 2003 και αποτελεί σήμερα μια διεθνή πρωτοβουλία της ομώνυμης κοινότητας (Bebras®) με σκοπό την προώθηση της Πληροφορικής (ή Επιστήμης των Υπολογιστών) και της Υπολογιστικής Σκέψης μεταξύ εκπαιδευτικών, μαθητών και μαθητριών όλων των ηλικιών.

Στην Ελλάδα ο διαγωνισμός διοργανώθηκε για πρώτη φορά, πιλοτικά, το 2019 από το Εργαστήριο Εκπαιδευτικής Τεχνολογίας και Διδακτικής Μηχανικής (LTEE lab) του Πανεπιστημίου Αιγαίου, με τη συνεργασία πλήθους φορέων και εθελοντών.

Για το σχολικό έτος 2019-2020 ο διαγωνισμός έχει λάβει έγκριση (Φ15/155347/Δ2/4.10.2019) από το Ελληνικό Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Ο διαγωνισμός  είναι για όλους

Η συμμετοχή στον διαγωνισμό Bebras έχει διάρκεια 35 λεπτά της ώρας και περιλαμβάνει την απάντηση 10 σύντομων προβλημάτων ή ερωτήσεων πολλαπλών επιλογών που απαιτούν την εφαρμογή λογικής και υπολογιστικής σκέψης. Τα θέματα είναι διασκεδαστικά και ελκυστικά και βασίζονται σε σημαντικά προβλήματα που συχνά αντιμετωπίζουν οι επιστήμονες της Πληροφορικής. Είναι διατυπωμένα με τέτοιο τρόπο ώστε να μην απαιτείται προηγούμενη τυπική γνώση για να απαντηθούν, αλλά λογική σκέψη και υπολογιστική νοοτροπία.

Στόχος είναι να λύσετε σωστά όσο περισσότερα προβλήματα μπορείτε στον διαθέσιμο χρόνο. Είτε σας αρέσουν τα θεωρητικά ή τα θετικά μαθήματα, ο διαγωνισμός θα σας ψυχαγωγήσει εξίσου.

Ελάτε να ανακαλύψουμε μαζί τον κόσμο της Υπολογιστικής Σκέψης!

Περισσότερες πληροφορίες στις καθηγήτριες Πληροφορικής του σχολείου.