1ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Συγγραφής Μονόπρακτου Θεατρικού Έργου

Το 5ο Πειραματικό Λύκειο Ρεθύμνου Πανεπιστημίου Κρήτης δια του Ομίλου Θεατρικής και Μουσικής Παιδείας σε συνεργασία με τον Τομέα Θεατρολογίας του Τμήματος Φιλολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης διοργανώνει το 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Συγγραφής Μονόπρακτου Θεατρικού Έργου. Ο διαγωνισμός έχει την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται στους/στις μαθητές/ήτριες των Γυμνασίων, Γενικών, Εκκλησιαστικών, Καλλιτεχνικών και Μουσικών Λυκείων της χώρας. Σκοπός του εν λόγω διαγωνισμού είναι να ενθαρρύνει τους μαθητές να εκφράσουν τη συγγραφική τους ικανότητα και την καλλιτεχνική τους ευαισθησία μέσα από τη δημιουργία πρωτότυπων θεατρικών έργων.

Τα έργα συμμετοχής μπορούν να είναι ατομικά ή ομαδικά, ενώ η θεματολογία είναι ελεύθερη.

Κάθε μαθητής ή ομάδα μπορεί να συμμετάσχει με ένα μόνο έργο το οποίο θα πρέπει να είναι πρωτότυπο και να μην έχει δημοσιευτεί.

Καταληκτική ημερομηνία αποστολής των συμμετοχών ορίζεται η Παρασκευή, 29 Ιουνίου 2018.

Με τη συμμετοχή στον διαγωνισμό, οι συμμετέχοντες παραχωρούν τα πνευματικά δικαιώματα των έργων τους, όσον αφορά την έκδοση, χωρίς καμία περαιτέρω αξίωση. Διατηρούν ωστόσο τα πνευματικά τους δικαιώματα όσον αφορά την παροχή άδειας για διεξαγωγή θεατρικής παράστασης σε οποιοδήποτε σχήμα, ερασιτεχνικό ή επαγγελματικό, επιθυμούν.