Διαγωνισμός στη Στατιστική σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο για μαθητές Δ.Ε. από την Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) – σχ. έτ. 2017-2018

Η Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ) στο πλαίσιο υλοποίησης του προγράμματος «Ανάπτυξη της στατιστικής παιδείας στην Ελλάδα» προκηρύσσει Διαγωνισμό στη Στατιστική για μαθητές/τριες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο. Ο διαγωνσιμός είναι εγκεκριμένος από το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι να κινήσει το ενδιαφέρον των μαθητών για τη στατιστική επιστήμη, τον τρόπο παραγωγής και τη χρήση των επίσημων στατιστικών στην καθημερινότητά τους. Παράλληλα, οι εκπαιδευτικοί ενθαρρύνονται να χρησιμοποιούν νέες μεθόδους και εργαλεία για τη διδασκαλία της στατιστικής επιστήμης.

Δικαίωμα συμμετοχής στον διαγωνισμό έχουν ομάδες μαθητών της δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης (δημόσιας και ιδιωτικής), των Γενικών και Επαγγελματικών Λυκείων, καθώς και του Γυμνασίου.

Η νικήτρια ομάδα του εθνικού διαγωνισμού από κάθε κατηγορία συμμετεχόντων θα συμμετάσχει, στη συνέχεια, στον «Ευρωπαϊκό Διαγωνισμό στη Στατιστική», που θα διεξαχθεί ηλεκτρονικά στην αγγλική γλώσσα, του μήνες Απρίλιο-Μάιο 2018.

Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον Διαγωνισμό στη Στατιστική, σε εθνικό και ευρωπαϊκό επίπεδο, όπως οι ημερομηνίες – ορόσημα, κανόνες που διέπουν τους δύο Διαγωνισμούς, βραβεία για τις νικήτριες ομάδες κλπ., μπορείτε να αναζητήσετε στον ακόλουθο σύνδεσμο: http://www.statistics.gr/el/statistics-competition.

Επίσης, οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να αποστείλουν τυχόν ερωτήσεις στη λειτουργική ηλεκτρονική διεύθυνση Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.,  καθώς και να επικοινωνούν με την κ. Νεκταρία Τσιλιγκάκη, Προϊσταμένη Τμήματος Διεθνών Σχέσεων, Συντονίστρια του ESS-VIP DIGICOM, στο τηλ.: 213- 135.2184.

Για εκδήλωση ενδιαφέροντος συμμετοχής στον Διαγωνισμό, οι εγγραφές των ομάδων θα ολοκληρωθούν στις 2 Φεβρουαρίου 2018 (λήξη της προθεσμίας) μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του Διαγωνισμού http://www.eso2018.eu/eso_GR/reg_index.do.