Καλό καλοκαίρι!!!

Διενέργεια Τοπικού Διαγωνισμού Εργαστηριακών Δραστηριοτήτων για επιλογή των μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 14η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών – EUSO 2016-Ορισμός Οργανωτικής-Επιστημονικής Επιτροπής

Τα ΕΚΦΕ Πειραιά  Καλλίπολης κ΄ Νίκαιας στα πλαίσια του Πανελληνίου Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 14η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2016, διοργανώνουν τοπικούς προκριματικούς διαγωνισμούς εργαστηριακών δεξιοτήτων στα μαθήματα Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας για μαθητές ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ., που έχουν γεννηθεί μετά την 01-01-1999.

Σκοπός του διαγωνισμού είναι η προώθηση της ένταξης του πειράματος στη μελέτη των φυσικών επιστημών στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση, καθώς και η ενασχόληση των μαθητών με την επιστημονική μεθοδολογία για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων από την καθημερινή ζωή.

Ο τοπικοί Μαθητικοί Διαγωνισμοί θα διεξαχθούν το Σάββατο 5 Δεκεμβρίου 2015 στα Εργαστήρια των δύο ΕΚΦΕ και από τις 10.00 έως 13.00.

Για την διεξαγωγή του διαγωνισμού ορίζεται Οργανωτική-Επιστημονική Επιτροπή που αποτελείται από τους:

1. Θάνο Ιωάννη                      (Υ ΕΚΦΕ-Καλλίπολης)
  2. Χαραλαμπάτου Ελένη         (Υ ΕΚΦΕ-Νίκαιας)
  3. Γαβρίλη Ηλία                       (2ο ΓΕΛ Κερατσινίου)
  4. Καψοκόλη Δικαίο                (8ο ΓΕΛ Πειραιά)
  5. Κοντογιώργη Δήμητρα        (ΓΕΛ Καλλίπολης)
  6. Πάγκαλο Σπυρίδωνα           (2ο ΓΕΛ Πειραιά)

Κάθε σχολική μονάδα μπορεί να συμμετάσχει στο διαγωνισμό με μία μόνο ομάδα μαθητών. Κάθε ομάδα θα διαγωνισθεί σε τρία πειραματικά θέματα στη Φυσική, στη Χημεία και στη Βιολογία. Η διάρκεια που θα έχει η κάθε ομάδα για κάθε θεματική ενότητα θα είναι 50 λεπτά.

Από την τοπική επιστημονική επιτροπή θα προκριθούν, από κάθε ΕΚΦΕ, οι τριμελείς ομάδες μαθητών (1 μέχρι 9 ομάδες, 2 από 10 ως 18 και 3 από 19 και πάνω) οι οποίες θα συμμετάσχουν στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού που θα διεξαχθεί στις 23 Ιανουαρίου 2016 στο ΕΚΦΕ Αιγάλεω στην Αθήνα.

Στην τελική φάση θα επιλεγούν δύο τριμελείς ομάδες μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 14η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών- EUSO 2016, που θα πραγματοποιηθεί στο Tartu της Εσθονίας, 7 ? 14 Μαΐου 2016.