Συμμετοχή σε διαγωνισμό Βρετανικής Ρητορικής

Ο μαθητής Αρτέμης Β. της Γ’ τάξης του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου συμμετείχε σε μαθητικό διαγωνισμό Βρετανικής Ρητορικής του Κολλεγίου Deree την Παρασκευή και το Σάββατο 5-6 Μαΐου. Ο Αρτέμης συνεργάστηκε με τον Δημήτρη, μαθητή από την Ιόνιο Σχολή και κατέκτησαν 4 φορές την 2η θέση και μία φορά την 4η, κερδίζοντας την ευκαιρία να διαγωνιστούν στον τελικό αρχαρίων έχοντας συνολικά 670 πόντους ομιλητή.

Στον ρόλο της πρώτης αντιπολίτευσης, με θέμα «η Βουλή, ως ταλαντούχος απερχόμενος καλλιτέχνης, θα επιδίωκε μια ζωή γεμάτη φήμη παρά μια απλούστερη», τα παιδιά κατάφεραν να καταρρίψουν τα επιχειρήματα της αντίθετης μεριάς, να παρουσιάσουν επαρκώς τα δικά τους επιχειρήματα, και ως αποτέλεσμα να κερδίσουν, με ομόφωνη απόφαση από τους κριτές!

Συγχαρητήρια και στα δυο παιδιά!!!