82ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά«Ο ΘΑΛΗΣ»

ΝΕΟ 20/10 - Αλλαγή ημερερομηνίας διεξαγωγής: Ο διαγωνσιμός θα διεξαχθεί την Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2021 εντός σχολικού ωραρίου, τις δύο τελευταίες ώρες.

Ο 82ος Πανελλήνιος,  Μαθητικός Διαγωνισμός (Π.Μ.Δ.) στα Μαθηματικά, «Ο ΘΑΛΗΣ», που διοργανώνει η Ελληνική Μαθηματική Εταιρεία (Ε.Μ.Ε.) και θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 6 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 9:00- 12:00, απευθύνεται στους/στις μαθητές/τριες των Β΄ και Γ΄ τάξεων των Γυμνασίων της χώρας, καθώς και όλων των τάξεων των Λυκείων της χώρας, οι οποίοι και θα πρέπει να δηλώσουν συμμετοχή μέσω των σχολείων τους στις οικείες Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης μέχρι και την 1η Νοεμβρίου 2021.

Ο εν λόγω Διαγωνισμός διαρκεί 3 ώρες και απαρτίζεται από τέσσερα (4) θέματα πλήρους ανάπτυξης. Αναλυτικές οδηγίες για τον διαγωνισμό και τη διεξαγωγή του υπάρχουν αναρτημένες στην ιστοσελίδα http://www.hms.gr

Στους μαθητές που θα διακριθούν θα δοθεί σχετική βεβαίωση διάκρισης. Η αξιολόγηση των γραπτών γίνεται από τα μέλη της Επιτροπής Διαγωνισμών της Ε.Μ.Ε. και από τους κατά τόπους συνεργάτες της υπό την επίβλεψη της Επιτροπής Διαγωνισμών.

Οι μαθητές/τριες, που θα διακριθούν στον διαγωνισμό «Ο ΘΑΛΗΣ», θα κληθούν να συμμετάσχουν στον επόμενο διαγωνισμό «Ο ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ», που θα διεξαχθεί στις 22 Ιανουαρίου 2022.

Στη συνέχεια, οι διακριθέντες/θείσες στον «ΕΥΚΛΕΙΔΗ» θα λάβουν μέρος στον διαγωνισμό «Ο ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ» στις 26 Φεβρουαρίου 2022, προκειμένου να επιλεγεί μέσω του Προκριματικού Διαγωνισμού η Εθνική ομάδα που θα λάβει μέρος στην 39η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα (Μάιος 2022), στην 26η Βαλκανική Μαθηματική Ολυμπιάδα Νέων (Ιούνιος 2022) και στην 63η Διεθνή Μαθηματική Ολυμπιάδα ( Ιούλιος 2022) και στην Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Κοριτσιών (Απρίλιος 2022).