32ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής

για μαθητές/τριες Δ.Ε. – σχ. έτ. 2019-2020

Ο 32ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Πληροφορικής 2019-2020 (www.pdp.gr) διοργανώνεται για 32 συνεχή χρόνια από την ΕΠΥ (Ελληνική Εταιρεία Επιστημόνων και Επαγγελματιών Πληροφορικής και Επικοινωνιών) με τη συνεργασία Σχολών και Τμημάτων Μηχανικών Υπολογιστών και Πληροφορικής, Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών, Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών, Εφαρμοσμένης Πληροφορικής των Ελληνικών Πανεπιστημίων και Τμημάτων Πληροφορικής και Ηλεκτρονικών Υπολογιστικών Συστημάτων των ΑΤΕΙ. Ο εν λόγω διαγωνισμός αποτελεί το Εθνικό σκέλος της Διεθνούς Ολυμπιάδας Πληροφορικής που διεξάγεται κάθε χρόνο υπό την αιγίδα της UNESCO και έχει την έγκριση του Υ.ΠΑΙ.Θ.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον 32ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής 2019-2020, οι ενδιαφερόμενοι/ες μπορούν να επισκέπτονται τις ιστοσελίδες www.epy.gr και www.pdp.gr όπου έχει αναρτηθεί ο Κανονισμός και αναλυτικές οδηγίες (http://tiny.cc/k0wkez).

Οι υποβολές των μαθητών/τριών στον Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Πληροφορικής για το σχολικό έτος 2019-2020 θα πραγματοποιηθούν online για τις 2 πρώτες φάσεις στο αυτοματοποιημένο σύστημα HelleniCO (www.hellenico.gr) ενώ για την Γ΄ και τελική Φάση οι προκριθέντες/είσες της 2ης Φάσης θα κληθούν να διαγωνιστούν δια ζώσης σε εργαστήρια πληροφορικής πανεπιστημιακών τμημάτων σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη αντίστοιχα.

Ο χρονοπρογραμματισμός του 32ου Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού Πληροφορικής ενδεικτικά έχει ως εξής:

1. Δευτέρα 07 Οκτωβρίου 2019, Ανάρτηση θέματος, ενεργοποίηση φόρμας εγγραφών.

2. Δευτέρα 04 Νοεμβρίου 2019, Άνοιγμα συστήματος υποβολών.

3. Παρασκευή 31 Ιανουαρίου 2020, Πέρας εγγραφών.

4. Κυριακή 2 Φεβρουαρίου 2020, Πέρας υποβολών Α΄ Φάσης.

5. Δευτέρα 3 Φεβρουαρίου 2020, Ανάρτηση Θεμάτων Β΄ Φάσης.

6. Σάββατο 8 Φεβρουαρίου 2020, Αποτελέσματα Α΄ Φάσης.

7. Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2020, Άνοιγμα συστήματος υποβολών Β΄ Φάσης.

8. Τρίτη 3 Μαρτίου 2020, Πέρας υποβολών Β΄ Φάσης.

9. Σάββατο 11 Απριλίου 2020, Διεξαγωγή Τρίτης Φάσης.

Οι μαθητές/τριες που θα διακριθούν στον 32ο ΠΔΠ θα κληθούν να συγκροτήσουν τις Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής. Οι Εθνικές Ομάδες Πληροφορικής θα συμμετάσχουν στις εξής Διεθνείς Διοργανώσεις: Η Εθνική Ομάδα μαθητών/τριών στη Διεθνή Ολυμπιάδα Πληροφορικής – ΙΟΙ (IΟΥΛΙΟΣ 2020) και στη Διεθνή Βαλκανική Ολυμπιάδα Πληροφορικής –BOI (Ιούλιος ή Σεπτέμβριος 2020). Η Εθνική Ομάδα Πληροφορικής Νέων στη Διεθνή Βαλκανική Ολυμπιάδα Νέων – JBOI και στη Διεθνή Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Νέων- ΕJOI (ακόμα δεν έχει προσδιοριστεί).