Τελική εγγραφή – ανανέωση εγγραφής - Μετεγγραφή

Ε γ γ ρ α φ έ ς – Α ν α ν ε ώ σ ε ι ς  ε γ γ ρ α φ ώ ν

Οι γονείς και κηδεμόνες των μαθητών/τριών και των τριών τάξεων, παρακαλούνται να έρθουν στο σχολείο για την τελική εγγραφή των παιδιών τους με τα απαραίτητα δικαιολογητικά εγγραφής μέχρι τις 10 Σεπτεμβρίου.

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά εγγραφής

- Εκτύπωση της Ηλεκτρονικής Δήλωσης Προτίμησης (τελική – στην οποία φαίνεται η κατανομή). Εάν δεν υπάρχει ήδη εκτυπωμένη, μπορεί να προσκομιστεί αργότερα έτσι ώστε να μην επιβαρύνεται η ηλεκτρονική εφαρμογή e-εγγραφές κατά τη διάρκεια των νέων κατ' εξαίρεση εγγραφών που πραγματοποιούνται την ίδια περίοδο.

- Φωτοαντίγραφο δελτίου αστυνομικής ταυτότητας του/της μαθητή/τριας ή Πιστοποιητικό του Δήμου/Δημοτικής Ενότητας στα Μητρώα του οποίου είναι εγγεγραμμένος/η ο/η μαθητής/τρια, εφόσον δεν έχει δελτίο αστυνομικής ταυτότητας. (για την α' τάξη και για όσους δεν έχουν φέρει κατά το προηγούμενο σχολικό έτος ή έχουν αλλάξει ταυτότητα)

- Απολυτήριο Γυμνασίου (για την Α' τάξη – στέλνεται υπηρεσιακά από το γυμνάσιο)

- Υπεύθυνη Δήλωση του ν. 1599/1986 (Α΄ 75), του κηδεμόνα του/της μαθητή/τριας ή του/της ιδίου/ας αν είναι ενήλικος/η περί άσκησης της κηδεμονίας και ότι ο/η εγγραφόμενος/η μαθητής/τρια δεν φοιτά σε άλλο σχολείο. Στην ίδια Υπεύθυνη Δήλωση δηλώνεται η αποδοχή της ηλεκτρονικής ενημέρωσης για ζητήματα της πορείας φοίτησης του/της μαθητή/τριας, καθώς και η ηλεκτρονική διεύθυνση (e-mail) για την παραλαβή των ηλεκτρονικών μηνυμάτων ή ο αριθμός του κινητού τηλεφώνου στο οποίο θα αποστέλλονται τα SMS(Θα σας δοθεί για συμπλήρωση στο σχολείο)

Μ ε τ ε γ γ ρ α φ έ ς

Όσοι επιθυμούν μετεγγραφή σε άλλο σχολείο, θα πρέπει πρώτα η διεύθυνση του άλλου σχολείου να βεβαιώσει πως γίνεται δεκτή η μετεγγραφή και, στη συνέχεια, να προσκομίσουν τη βεβαίωση στο σχολείο μας για την ολοκλήρωση της μετεγγραφής.

Όσοι επιθυμούν μετεγγραφή από άλλο σχολείο στο δικό μας, θα πρέπει να επικοινωνήσουν μαζί μας προκειμένου να μάθουν εάν υπάρχει η δυνατότητα μετεγγραφής (εάν υπάρχουν διαθέσιμες θέσεις).