Αγαπητοί γονείς και κηδεμόνες,

σας ενημερώνουμε πως για την εγγραφή, την ανανέωση εγγραφής και τη μετεγγραφή μαθητών σε οποιαδήποτε τάξη Δημοσίων Ημερησίων και Εσπερινών ΓΕ.Λ. – ΕΠΑ.Λ για το σχολικό έτος 2018-19, θα πρέπει να υποβληθεί «Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής - Δήλωση Προτίμησης», μέσω της εφαρμογής e-εγγραφές στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr, συμπληρώνοντας όλα τα απαραίτητα στοιχεία, από τη 14η Μαΐου και ώρα 10:00 έως την 31η Μαΐου 2018 και ώρα 14:00.

Επισημαίνεται ότι Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής - Δήλωση Προτίμησης υποβάλλουν και οι γονείς/κηδεμόνες των ανήλικων μαθητών που φοιτούν στη Γ΄ Τάξη Γυμνασίου κατά το τρέχον σχολικό έτος 2017-18.

Η Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής – Δήλωση Προτίμησης υποβάλλεται από τον κηδεμόνα που έχει δηλωθεί στο σχολείο.

Για την είσοδο στην εφαρμογή e-εγγραφές, είναι απαραίτητοι οι κωδικοί ΓΓΠΣ (taxis).

Κατά την υποβολή της Ηλεκτρονικής Αίτησης εγγραφής – Δήλωσης προτίμησης θα σας ζητηθούν στοιχεία όπως: το e-mail του κηδεμόνα ή του/της ενήλικου/ης μαθητή/τριας, τα ατομικά στοιχεία του κηδεμόνα, η τάξη την οποία ολοκλήρωσαν οι μαθητές/τριες, το σχολείο προέλευσης και το τελευταίο έτος φοίτησης, η επιλογή για εγγραφή σε τάξη/ομάδα προσανατολισμού/τομέα, η επιλογή έως τριών (3) ΕΠΑ.Λ. (για όσους ενδιαφέρονται να φοιτήσουν σε ΕΠΑ.Λ.), τα ατομικά στοιχεία του/της μαθητή/τριας, ο Αριθμός Μητρώου (Α.Μ.) μαθητή/τριας (ο οποίος αναγράφεται στον έλεγχο προόδου, στο Ατομικό Δελτίο μαθητή κ.λ.π.).

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν να φοιτήσουν σε ΓΕ.Λ. δεν δηλώνουν σχολείο προτίμησης στην εφαρμογή e-εγγραφές, αλλά τοποθετούνται σύμφωνα με απόφαση του/της Διευθυντή/ντριας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης ανάλογα με την περιοχή της μόνιμης κατοικίας τους.

Σε περίπτωση που συναντήσετε δυσκολία στη συμπλήρωση των απαραίτητων στοιχείων στην εφαρμογή (e-εγγραφές) μπορείτε να απευθύνεστε στο Help Desk της εφαρμογής τηλεφωνικά ή στα email Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (για τα ΓΕ.Λ.) και Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. (για τα ΕΠΑ.Λ.), ή στο Σχολείο μας.

Στην ιστοσελίδα του Σχολείου http://1lyk-kerats.att.sch.gr θα βρείτε τη σχετική εγκύκλιο του Υπουργείου, οδηγίες για την υποβολή Ηλεκτρονικής Αίτησης Εγγραφής – Δήλωσης Προτίμησης και σύνδεσμο στη εφαρμογή e-εγγραφές. Δείτε περισσότερα σε προηγούμενη ανάρτηση στην ιστοσελίδα του σχολείου ΕΔΩ (Μαθητές > Εγγραφές)