Ώρα προημιτελικών για τη ρητορική μας ομάδα

Η ρητορική ομάδα του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου μετά την πρόκρισή της στους προκριματικούς αγώνες (11/3) συμμετέχει στους προημιτελικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας 2017-2018 που διοργανώνει το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων σε συνεργασία με το Ευρωπαϊκό Πολιτιστικό Κέντρο Δελφών.

Οι Προημιτελικοί Αγώνες Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας θα πραγματοποιηθούν στην Αθήνα το Σάββατο 21 Απριλίου 2018 και ώρα 8.00 π. μ στο 2ο Γενικό Λύκειο Γλυφάδας (Λ. Βουλιαγμένης και Ρ. Φεραίου 2-4, Γλυφάδα, τηλ. 210-8940847).

Στους Προημιτελικούς Αγώνες συμμετέχουν οι σχολικές μονάδες: Εκπαιδευτήρια Ε. Μαντουλίδη, 1ο ΓΕ.Λ. Αμερικάνικου Κολλεγίου Ανατόλια, Αρσάκειο ΓΕ.Λ Θεσσαλονίκης, Εκπαιδευτήρια Βασιλειάδη, Ελληνικό Κολλέγιο Θεσσαλονίκης (Δ/νση Δ.Ε. Ανατ. Θεσσαλονίκης), 1ο ΓΕΛ Γιαννιτσών (Δ/νση Δ.Ε. Πέλλας), 2ο ΓΕ.Λ Δάφνης (Δ/νση Δ.Ε. Α’ Αθήνας), ΓΕ.Λ. Φιλοθέης, Πρότυπο ΓΕ.Λ. Αναβρύτων, Εκπαιδευτήρια Δούκα, Γερμανική Σχολή Αθηνών, Ελληνογαλλική Σχολή Ουρσουλίνων (Δ/νση Δ.Ε. Β’ Αθήνας), ΓΕ.Λ. Πολύτροπη Αρμονία, 3ο ΓΕ.Λ. Χαϊδαρίου, 1ο ΓΕ.Λ. Αιγάλεω (Δ/νση Δ.Ε. Γ’ Αθήνας), 2ο ΓΕ.Λ. Ν. Σμύρνης (Δ/νση Δ.Ε. Δ’ Αθήνας), Ελληνογερμανική Αγωγή, ΓΕ.Λ. Εκπαιδευτική Αναγέννηση, Α’ Αρσάκειο-Τοσίτσειο ΓΕ.Λ. Εκάλης (Δ/νση Δ.Ε. Ανατολικής Αττικής), Ελληνογαλλική Σχολή JeannedArc, 1ο ΓΕ.Λ. Κερατσινίου (Δ/νση Δ.Ε. Πειραιά), ΓΕ.Λ. Ιτέας (Δ/νση Δ.Ε. Φωκίδας).

Στην προημιτελική φάση, όπως και στην προκριματική, οι αγώνες διεξάγονται σε 3 γύρους. Τα ζευγάρια των μαθητών που αγωνίζονται προκύπτουν στον πρώτο γύρο από κλήρωση, ενώ στο δεύτερο και τρίτο γύρο με βάση τη βαθμολογία τους στον πρώτο και το δεύτερο γύρο.

Από τους προημιτελικούς αγώνες προκρίνονται 4 (τέσσερις) ομάδες οι οποίες διαγωνίζονται στους ημιτελικούς σε ζευγάρια που προκύπτουν από τη βαθμολογία τους στον τελικό γύρο των προημιτελικών αγώνων. (Η πρώτη σε βαθμολογία ομάδα με την τέταρτη σε βαθμολογία και η δεύτερη ομάδα με την Τρίτη).

Στον τελικό αγωνίζονται οι νικητές των ζευγαριών των ημιτελικών αγώνων.

Σε κάθε γύρο οι ομάδες κατανέμονται σε διαφορετικές αίθουσες και αγωνίζονται στο ίδιο θέμα.

Ο Ημιτελικός και ο Τελικός Αγώνας θα γίνουν την Κυριακή 22 Απριλίου 2018 στην Παλαιά Βουλή.

Υπ. καθηγητές: Μ. Πλέσσα – Μ. Τσιώλη

Οι αγώνες είναι ανοικτοί για το κοινό!

Καλή επιτυχία !!!

Με το καλό στους ημιτελικούς!! …και στους τελικούς!

Συγχαρητήρια για τη συμμετοχή σας και τη μέχρι τώρα πορεία σας!