Σχολείο Αλληλεγγύης Κερατσινίου

Το Σχολείο Αλληλεγγύης Κερατσινίου είναι μια δράση έμπρακτης αλληλεγγύης με σκοπό την κάλυψη εκπαιδευτικών αναγκών μαθητών γυμνασίου και λυκείου. Η συγκρότησή του ξεκίνησε το Δεκέμβρη του 2012 από νέους εκπαιδευτικούς και κατοίκους της περιοχής. Είναι μια αυτοοργανωμένη προσπάθεια ενεργών πολιτών, σε μη κερδοσκοπική βάση.

Στο Σχολείο Αλληλεγγύης Κερατσινίου έχει παραχωρηθεί η χρήση τεσσάρων αιθουσών του 2ου Λυκείου Κερατσινίου (Δεμερτζή και Έλλης 1, Κερατσίνι), τις απογευματινές ώρες Δευτέρα-Παρασκευή, σε συνεννόηση με τη διεύθυνση του Σχολείου και με την στήριξη της σχολικής επιτροπής του δήμου Κερατσινίου-Δραπετσώνας. Όλοι οι εκπαιδευτικοί προσφέρουν σε εθελοντική βάση.

Πληροφορίες –εγγραφές:

Δευτέρα-Παρασκευή, 18.00-20.00

στο 2ο Λύκειο Κερατσινίου, Δεμερτζή και Έλλης 1

τηλ. 6934520157

e-mail: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.