Αγαπητοί συνάδελφοι, μαθητές και γονείς.

Με αφορμή την ανάληψη των καθηκόντων μου, ως διευθυντής του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου, εκφράζω την πρόθεσή μου να στηρίξω με νόμιμο αλλά κυρίως ηθικό τρόπο τη λειτουργία ενός σχολείου, που θα προάγει τη μάθηση, την ελεύθερη κριτική σκέψη, την έκφραση των συναισθημάτων, την ανθρώπινη δημιουργία… Το σχολείο μπορεί να αναδειχθεί από χώρος εργασίας, σε χώρο ουσιαστικής ανθρώπινης επικοινωνίας και δημιουργίας. Προϋπόθεση όλων αυτών είναι να προσφέρει ο καθένας από εμάς αυτό που μπορεί, προσδιορίζοντας τις επιθυμίες του σ’ ένα δημοκρατικό πλαίσιο, που θα σέβεται την προσωπικότητα του άλλου και σ’ ένα κλίμα, που ο ένας θα νοιάζεται για τον άλλον, ώστε μ’ αυτόν τον τρόπο να επιτυγχάνεται το «κοινό καλό». Μέσω της συμμετοχής μας σε αυτήν τη διαδικασία θα περιορίσουμε την εργασιακή μας αλλοτρίωση απελευθερώνοντας παράλληλα αρκετές από τις δημιουργικές μας ικανότητες.

Σε αυτήν την κατεύθυνση σαν έτοιμος από καιρό θα αγωνιστώ και θα παλέψω από την πλευρά μου για τη βελτίωση και την αλλαγή, εάν χρειαστεί, του δημόσιου σχολείου. Άλλωστε τις περισσότερες φορές οι θεσμοθετημένες αλλαγές δεν επαρκούν, εάν δεν προσεγγίσουμε τις πραγματικές ανάγκες, τα ενδιαφέροντα αλλά και τη νοοτροπία του έμψυχου δυναμικού.

Η επιτυχία της διεύθυνσης του σχολείου δεν επαφίεται μόνο στη γνώση, την εμπειρία ή τις χαρισματικές ιδιότητες ενός ανθρώπου, όσο στην καθημερινή προσπάθειά του για ανάδειξη αυτών μέσα από ισχυρές συλλογικότητες. Η βασική μου επιδίωξη είναι να λειτουργήσουμε όλοι μαζί (ακόμα κι όταν αυτό φαίνεται ανέφικτο) στο να αναδείξουμε τις βασικές αξίες (του συχνά απαξιωμένου) ελληνικού σχολείου, προσεγγίζοντας περισσότερο την ουσία και όχι τον τύπο, το περιεχόμενο και όχι τη φόρμα.

Επομένως ας κρατήσουμε ότι θετικό έγινε μέχρι σήμερα στο 1ο Λύκειο Κερατσινίου και ας προσπαθήσουμε μαζί για ένα σχολείο, που θα είμαστε υπερήφανοι αλλά κυρίως ευχαριστημένοι για τη λειτουργία του…

Σας εύχομαι Καλή Σχολική Χρονιά και κυρίως Ανθρώπινη και Δημιουργική!

Γιώργος Μακρίδης