Συνάδελφοι,

έφτασε και τυπικά η λήξη της θητείας μου ως διευθύντρια του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου. Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω όλους για την εκτίμηση, συμπαράσταση και αγάπη που δείξατε. Κάνοντας έναν απολογισμό πιστεύω ότι όλοι μαζί και ο καθένας χωριστά συμβάλαμε, στα δύο αυτά λιγοστά χρόνια, να φτιάξουμε ένα σχολείο δημιουργικό, δημοκρατικό, οικείο, φιλικό, εξωστρεφές. Θεωρώ ότι είδαμε τους μαθητές μας να δημιουργούν, να αναλαμβάνουν πρωτοβουλίες, να γίνονται εθελοντές, να συμμετέχουν σε προγράμματα, να πετυχαίνουν διακρίσεις, να διαμορφώνουν κρίση, να διεκδικούν και τελικά να είναι χαρούμενοι και ολοκληρωμένοι. Βοηθήσατε ουσιαστικά στο να δω να γίνονται πράξη αρκετά από αυτά που είχα στο μυαλό μου. Σας ευχαριστώ ειλικρινά.

Νιώθω έντονα την ανάγκη να ευχαριστήσω τους μαθητές του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου. Υπήρξαν μαθητές με ήθος, καλοσύνη, ειλικρίνεια και ήταν αυτοί που μας έδωσαν την ενθάρρυνση και την ώθηση να δημιουργήσουμε και να αναδείξουμε το σχολείο μας σε ένα από τα καλύτερα σχολεία. Θεωρώ ότι διαμορφώθηκε με τους μαθητές μας ένα κλίμα αμοιβαίου σεβασμού και εμπιστοσύνης. Σας εύχομαι από καρδιάς να είστε πάντα καλά και να ξεχωρίζετε για την προσωπικότητα σας και τα επιτεύγματά σας.

Επίσης, θέλω να ευχαριστήσω το σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων και όλους τους γονείς για την εμπιστοσύνη που μας έδειξαν και την αέναη συμπαράστασή τους σε οτιδήποτε και αν προέκυψε. Τέλος, οφείλω να ευχαριστήσω τη Σχολική Επιτροπή και το Γραφείο Παιδείας του Δήμου Κερατσινίου-Δραπετσώνας για την άριστη και απρόσκοπτη συνεργασία.

Με βαθιά εκτίμηση

Μάγδα Τσιώλη