1ο Coding Bootcamp από το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών

Το Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου διοργανώνει για πρώτη φορά φέτος ένα διήμερο πρόγραμμα (Coding Bootcamp), που απευθύνεται σε μαθητές Λυκείου και Τρίτης Γυμνασίου.

codingbootcampopaΣτόχος του προγράμματος είναι να μυήσει τους μαθητές στα μυστικά του προγραμματισμούκαι να τους ενημερώσει για τις προοπτικές καριέρας που παρουσιάζονται στο νέο ψηφιακό περιβάλλον. Η διοργάνωση αυτή διεξάγεται στο πλαίσιο του Europe Code Week, μία πρωτοβουλία της Ευρωπαϊκής Επιτροπής (http://codeweek.eu/), στόχος της οποίας είναι μέσα από ταυτόχρονες εκδηλώσεις ανά την Ευρώπη, την εβδομάδα 10 έως 18 Οκτωβρίου 2015να φέρεισε επαφή τους νέους με τον προγραμματισμό.

Μέσα σε ένα εντατικό διήμερο (από Παρασκευή 16 Οκτωβρίου, 12μμ, έως Σάββατο 17 Οκτωβρίου, 5μμ), οι συμμετέχοντες καλούνται να περάσουν 8 προκλήσεις, από τον προγραμματισμό σε lego, μέχρι την ανάλυση δεδομένων, την παραγωγή μουσικής με κώδικα, την επίλυση αλγορίθμων κλπΝέοι φοιτητές που ήδη κερδίζουν χρήματα πουλώντας τις εφαρμογές τους στο Appstore/Market ή έχουν κερδίσει ευρωπαϊκά βραβεία θα είναι μεταξύ των μελών της ομάδας κρούσης που θα τους υποστηρίξει.

H συμμετοχή στο πρόγραμμα είναι δωρεάν και ΔΕΝ απαιτείται προηγούμενη γνώση προγραμματισμού. Το πρόγραμμα θα ξεκινήσει την Παρασκευή 16 Οκτωβρίου, 12μμ, και θα ολοκληρωθεί το Σάββατο 17 Οκτωβρίου, 5μμ. Λόγω περιορισμένης διαθεσιμότητας υποδομών, το πρόγραμμα θα μπορούν να παρακολουθήσουν μόνο 40μαθητές.

Αιτήσεις συμμετοχής: Συμπληρώστε τη ΦΟΡΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ μέχρι 10 Οκτωβρίου 2015.

ΔιεξαγωγήΣτις εγκαταστάσεις του Athens Center for Entrepreneurship and Innovation (ACEin), νέο Incubation Center του Ο.Π.Α. (acein.aueb.gr) και στα εργαστήρια του Πανεπιστημίου.

Οι μαθητές που θα συμμετάσχουν θα κερδίσουν διάφορα δώρα, ενώ όσοι διακριθούν θα μπορούν να παρακολουθήσουν με υποτροφία το Θερινό Σχολείο Επιχειρηματικότητας (yes.aueb.gr).

Περισσότερες πληροφορίες: Τμήμα Διοικητικής Επιστήμης και Τεχνολογίας