Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός

Η Ένωση Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδος σε συνεργασία με την Κοσμητεία Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης προκηρύσσει πανελλήνιο λογοτεχνικό διαγωνισμό με θέμα: ?Αθλητισμός ?Αθλητικό Ιδεώδες?.

Ο διαγωνισμός περιλαμβάνει τρία λογοτεχνικά είδη: Ποίημα, Διήγημα και Δοκίμιο και οι μαθητές μπορούν να συμμετάσχουν με επιλογή ενός λογοτεχνικού είδους (ποίημα, διήγημα ή δοκίμιο) ή και δύο.

Τα ποιήματα δεν πρέπει να υπερβαίνουν τους τριάντα (30) στίχους και τα διηγήματα τις έξι (06) σελίδες. Τα δοκίμια πρέπει να έχουν έκταση από πέντε (05) έως δέκα (10) σελίδες.

Κάθε έργο υποβάλλεται σε τέσσερα (4) δακτυλογραφημένα αντίτυπα (μέγεθος γραμματοσειράς 12). Σε κάθε έργο, στα αντίτυπα και στο φάκελο αποστολής θα αναγράφεται το ψευδώνυμο του συμμετέχοντα.

Μέσα στο αποστολής μαζί με το λογοτεχνικό έργο θα πρέπει να αναγράφονται σε κλειστό φάκελο το ονοματεπώνυμο του μαθητή, η διεύθυνση κατοικίας του και το τηλέφωνό του.

Το κείμενο πρέπει να αποσταλούν απευθείας από τους μαθητές έως την 15η Οκτωβρίου 2014 απλά και όχι συστημένα, στη διεύθυνση: Ένωση Λογοτεχνών Βορείου Ελλάδος (Ε.Λ.Β.Ε.) οδός Τσιμισκή 128 (1ος όροφος -3ο γραφείο) Τ.Κ. 54621 Θεσσαλονίκη,

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να απευθύνονται στο τηλέφωνο 2310-222288.