Διαγωνισμός δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους

Το Ελληνικό Παρατηρητήριο για τη Διαπολιτισμική Παιδεία και Εκπαίδευση σε συνεργασία με το Τμήμα Κινηματογράφου του ΑΠΘ συμμετέχοντας στην ευρύτερη κίνηση ευαισθητοποίησης των πολιτών και των μαθητών πάνω σε ζητήματα πολιτισμικής ετερότητας και κοινωνικής δικαιοσύνης προκηρύσσει Διαγωνισμό δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους με θέμα: ?Χτίζοντας ένα πολύχρωμο σχολείο?.

Στο διαγωνισμό μπορούν να συμμετάσχουν μαθητές σχολικών μονάδων Δ/νσης Εκπ/σης.

Η ταινία θα πρέπει να ανταποκρίνεται στις παρακάτω προδιαγραφές:

• Να είναι Μυθοπλασία ή Κινούμενα σχέδια (animation) ή Πειραματική και να μην υπερβαίνει σε διάρκεια τα επτά (7') λεπτά.

• Η διαχείριση του θέματος της ταινίας είναι ελεύθερη στην κρίση, τη δημιουργικότητα και το ταλέντο των δημιουργών. Δεν υπάρχει περιορισμός στον τρόπο με τον οποίο θα γυριστεί.

• Η ταινία θα πρέπει να αποσταλεί σε DVD (PAL) μέχρι και την Παρασκευή 11.04.2014 με ταχυμεταφορά (courier) με την ένδειξη για τον διαγωνισμό φιλμ του ΕΠΑΔΙΠΕ στην παρακάτω διεύθυνση:

Αρμενοπούλου 34

54 635 Θεσσαλονίκη

(4ος όροφος)

Υπόψη κ. Βίκης Παπαγρηγορίου

τηλ. Επικοινωνίας 2310243083

• Στην ταινία όπως και στο φάκελο αποστολής θα πρέπει να αναγράφονται τα στοιχεία του υπευθύνου (δηλ. ενός ενήλικου για επικοινωνία, δασκάλου ή καθηγητή), καθώς και τα στοιχεία του σχολείου με πλήρη διεύθυνση και τηλέφωνα επικοινωνίας.

• Αν η ταινία επιλεγεί για να προβληθεί σε θεατρική προβολή, θα πρέπει να αποσταλεί μια κόπια προβολής σε σκληρό δίσκο ή σε USBflashMemoryStick

Η αποστολή της ταινίας σημαίνει και αποδοχή της κρίσης της Επιτροπής (για προβολή ή μη προβολή της ταινίας)

Για περισσότερες πληροφορίες στην ιστοσελίδα http://paratiritirio.web.auth.gr και τηλ 2310-243083