Ενημέρωση

Ευχαριστούμε τα τουριστικά γραφεία που ανταποκρίθηκαν στην πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος. Δεν συγκεντρώθηκε ο απαραίτητος αριθμός συμμετεχόντων για την πραγματοποίηση της εκδρομής και η αρμόδια επιτροπή δεν προχώρησε σε αποσφράγγιση και αξιολόγηση των προσφορών.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ

ΓΙΑ ΠΕΝΘΗΜΕΡΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΚΔΡΟΜΗ»

ΣΧΕΤ. : Γ2/129287/02-12-2011 Απόφαση ΥΠΕΠΘ ΦΕΚ 2769 τ. Β΄

Στο πλαίσιο της πολυήμερης εκπαιδευτικής εκδρομής των μαθητών της Γ΄ Λυκείου, το 1ο Γενικό Λύκειο Κερατσινίου προτίθεται να διοργανώσει μια πενθήμερη εκδρομή:

Προορισμός: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ή ΒΟΛΟΣ

Προβλεπόμενος αριθμός συμμετεχόντων: Στην εκδρομή αυτή θα λάβουν μέρος περίπου 57 έως 62 μαθητές και 4 συνοδοί καθηγητές.

Διάρκεια και ημερομηνίες πραγματοποίησης εκδρομής: Η εκδρομή θα έχει διάρκεια πέντε (5) ημερών και το χρονικό διάστημα που θα πρέπει να πραγματοποιηθεί είναι από 9/12/2013 έως 13/12/2013.

Μεταφορικό μέσο: Κατά προτίμηση ως μεταφορικό μέσο θα χρησιμοποιηθούν λεωφορεία (πούλμαν).  Αυτά θα πρέπει να πληρούν τους προβλεπόμενους από το νόμο όρους και προϋποθέσεις (καταλληλότητα οχήματος, ελαστικά σε καλή κατάσταση, δελτίο τεχνικού ελέγχου ΚΤΕΟ, επαγγελματική άδεια οδήγησης του οδηγού, ζώνες ασφαλείας κ.λ.π.) και με έμπειρους και συνεργάσιμους οδηγούς. Τα λεωφορεία θα βρίσκονται στη διάθεση των μαθητών και των καθηγητών του σχολείου καθ? όλη τη διάρκεια της εκδρομής για τις μετακινήσεις τους για εκπαιδευτικούς και ψυχαγωγικούς λόγους (εκδρομές, βραδινές μετακινήσεις, επισκέψεις στην πόλη) Οι τυχόν τροποποιήσεις του προγράμματος θα γίνονται αποκλειστικά και μόνο από τους συνοδούς καθηγητές.

Ως 2η επιλογή μπορεί να χρησιμοποιηθεί τρένο (Intercity) για τη μετακίνηση από την πόλη αναχώρησης προς την πόλη προορισμό και αντίστροφα. Η μεταφορά στον αντίστοιχο σιδηροδρομικό σταθμό θα γίνει με πούλμαν.

Δεχόμαστε ξεχωριστές προσφορές για καθένα από τα δύο μεταφορικά μέσα.

Διαμονή:

• Τέσσερις (4) διανυκτερεύσεις με ημιδιατροφή (πρωϊνό και βραδυνό) σε ξενοδοχείο στην πόλη της Θεσσαλονίκης / του Βόλου από Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου ως και Πέμπτη 12 Δεκεμβρίου 2013.
  • Η διαμονή να είναι σε δίκλινα και τρίκλινα δωμάτια με κανονικό κρεβάτι (μισά ? μισά) και τέσσερα (4) μονόκλινα για τους συνοδούς.
  • Επιθυμούμε όλα τα δωμάτια να βρίσκονται συγκεντρωμένα στο ίδιο κτίριο σε ένα ή το πολύ δύο ορόφους. Το ξενοδοχείο να είναι τριών και πάνω αστέρων. Θα θέλαμε το ξενοδοχείο να διαθέτει χώρο / αίθουσα όπου θα μπορούν οι μαθητές να περάσουν μια βραδιά εκεί.
  • Μία εβδομάδα πριν την αναχώρηση πρέπει να έχουμε τους αριθμούς των δωματίων του ξενοδοχείου, ώστε να γίνει η κατανομή των μαθητών στα συγκεκριμένα δωμάτια

Στο πρόγραμμα μας επιθυμούμε να περιλαμβάνονται οι επισκέψεις ? περιηγήσεις:

Θεσσαολονίκη

• Αρχαιολογικός χώρος Βεργίνας ?Βέροια ? Νάουσα, Έδεσσα
  • Λευκός Πύργος, Ροτόντα, Αψίδα Γαλέριου (Καμάρα), Βυζαντινά τείχη, Αγορά Καπάνη, Άνω Πόλη, Λαδάδικα, Σιδηροδρομικός σταθμός
  • Βυζαντινό Μουσείο Θεσσαλονίκης, Ιερός Ναός Αγίου Δημητρίου, Τεχνολογικό Μουσείο Θεσσαλονίκης
  • Χαλκιδική
  • Δίον (αρχαιολογικός χώρος και μουσείο)

Βόλος

• Πήλιο
  • Τρίκαλα ? Μετέωρα
  • Παλιά συνοικία, Σιδηροδρομικό σταθμό, Πάρκο Άναυρου
  • Αρχαιολογικός χώρος Διμηνίου ή αρχαιολογικός χώρος Σέσκλου

Το πρόγραμμα θα συνδιαμορφωθεί οριστικά με το πρακτορείο.

Επιθυμούμε επίσης,

• Υποχρεωτική Ασφάλιση Ευθύνης Διοργανωτή, όπως ορίζει η κείμενη νομοθεσία, καθώς και πρόσθετη προαιρετική ασφάλιση για περίπτωση ατυχήματος ή ασθένειας μαθητή ή συνοδού καθηγητή.
  • Δωρεάν συμμετοχή των συνοδών καθηγητών
  • Τουλάχιστον 5 δωρεάν συμμετοχές μαθητών

Σημειώνουμε ότι:

1. Οι προσφορές θα αξιολογηθούν όπως προβλέπει ο νόμος ενώπιον επιτροπής καθηγητών, αντιπροσώπων των μαθητών και του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων.
  2. Θα πρέπει να αναφέρεται η τελική συνολική τιμή της εκδρομής και η επιβάρυνση ανά μαθητή μαζί με τον Φ.Π.Α.
  3. Στην προσφορά θα πρέπει να αναφέρεται το όνομα του ξενοδοχείου (ξενοδοχείων), αριθμός δωματίων και οι παρεχόμενες από αυτό υπηρεσίες.

Τα ενδιαφερόμενα τουριστικά γραφεία καλούνται να υποβάλουν στη Διεύθυνση του Σχολείου σφραγισμένες προσφορές το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 15-11-2013 και ώρα 11:00. Οι προσφορές θα περιγράφουν αναλυτικά τις προσφερόμενες υπηρεσίες και τις επιπλέον ενδεχόμενες βελτιωτικές προτάσεις, και θα είναι σύμφωνες με τη σχετική νομοθεσία.

Η αποσφράγιση των προσφορών θα γίνει από την αρμόδια επιτροπή την Δευτέρα 18-11-2013 και ώρα 13:15 στο Γραφείο της Διεύθυνσης του 1ου Γενικού Λυκείου Κερατσινίου.

Το σχολείο θα επιλέξει την καταλληλότερη προσφορά με κριτήρια: οικονομικά και ποιοτικά.

Κάθε προσφορά θα συνοδεύεται απαραιτήτως από υπεύθυνη δήλωση κατοχής του ειδικού σήματος λειτουργίας του τουριστικού πρακτορείου, το οποίο πρέπει να βρίσκεται σε ισχύ. Επιπλέον, στον φάκελο της προσφοράς θα επιθυμούσαμε να υπάρχει  CD με την προσφορά σε ηλεκτρονική μορφή (doc ή pdf), ώστε να είναι εύκολη η ανάρτηση της στο διαδίκτυο.