2ος Μαθητικός Καλλιτεχνικός Διαγωνισμός Δήμου Κερατσινίου - Δραπετσώνας
με θέμα: «Θάλασσα πλατιά. Σ? αγαπώ γιατί μου μοιάζεις»

Ο Δήμος Κερατσινίου ? Δραπετσώνας προκηρύσσει για δεύτερη συνεχή χρονιά, τον 2ο Μαθητικό Καλλιτεχνικό Διαγωνισμό, ο οποίος απευθύνεται στους μαθητές όλων των Γυμνασίων και Λυκείων της πόλης μας, και μπορούν να συμμετέχουν είτε ομαδικά -ανά τμήμα ή τάξη- ή μεμονωμένα, με το εξής θέμα: «Θάλασσα πλατιά. Σ΄αγαπώ γιατί μου μοιάζεις».

Ο Διαγωνισμός στοχεύει στο να συμβάλλει μέσω της τέχνης στην έκφραση των συναισθημάτων και στην ευαισθητοποίηση των μαθητών σχετικά με το θέμα που ο Δήμος μας επέλεξε . Τα σχολεία που θα πάρουν μέρος στο παραπάνω διαγωνισμό θα πρέπει να φέρουν τα έργα των μαθητών που συμμετέχουν, μέχρι τις 30 Απριλίου 2014 στο Τμήμα Παιδείας και Διά Βίου Μάθησης του Δήμου μας, ενώ η εκδήλωση με τις παρουσιάσεις των έργων τους και τις βραβεύσεις θα προγραμματιστεί για το 1ο δεκαήμερο του Ιουνίου 2014 σε σχετική εκδήλωση .

Οι μαθητές μπορούν να συμμετάσχουν με ζωγραφική, γλυπτική, κολλάζ, φωτογραφία, art video,animation, συνθέσεις-κατασκευές χώρου, θεατρική παράσταση, ποίημα, πεζογράφημα ή οτιδήποτε άλλο δημιουργικό που μπορούν αυτοί να σκεφτούν, ατομικά ή ομαδικά.

Η αξιολόγηση των έργων θα γίνει από 5μελή Επιτροπή, η οποία θα αποτελείται από τους:

- Πέτρο Καψοκόλη ? Αντιδήμαρχο Παιδείας & Διά Βίου Μάθησης

- Αργυρώ Αναγνωστάκη ? Υπεύθυνη Δράσεων Πολιτισμού του Δήμου

- Γιώργο Μακρίδη ? Διευθυντή 3ου Λυκείου Κερατσινίου

- Κική Κοκκίνου & Νίκο Αθανασάκο ? Καλλιτεχνικές και λογοτεχνικές προσωπικότητες του Δήμου μας.

Σας επισημαίνουμε ότι όλα τα έργα δεν θα τα επιστρέψουμε στα σχολεία και θα διατηρήσουμε ως Δήμος το δικαίωμα να τα χρησιμοποιήσουμε για πολιτιστικούς λόγους (εκδηλώσεις) σε Δημοτικούς χώρους.

Θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι μόνο έργα ζωγραφικής των μαθητών που θα λάβουν μέρος στον συγκεκριμένο διαγωνισμό πρέπει να τα έχουμε ως τις αρχές Δεκεμβρίου γιατί ο Δήμος μας προτίθεται να εκδώσει Ημερολόγιο προβάλλοντας τα έργα των μαθητών των σχολείων.