Προκήρυξη υποτροφιών του Βαρβακείου Ιδρύματος

Το Βαρβάκειο Ίδρυμα προκηρύσσει διαγωνισμό για τη χορήγηση είκοσι τριών (23) υποτροφιών εσωτερικού κατά το σχολικό και ακαδημαϊκό έτος 2013 ? 2014, που θα δοθούν σε βάρος των εσόδων του Ιδρύματος ως εξής:

α) Δέκα (10) σε απόφοιτους Δημοσίου Δημοτικού που γράφτηκαν για πρώτη φορά κατά το σχολικό έτος 2013 ? 2014 στην Πρώτη (Α') τάξη Δημοσίου Γυμνασίου,

β) Δέκα (10) σε απόφοιτους Δημοσίου Γυμνασίου που γράφτηκαν για πρώτη φορά κατά το σχολικό έτος 2013 ? 2014 στην Πρώτη (Α') τάξη Δημοσίου Λυκείου,

γ) Τρεις (3) σε απόφοιτους Δημοσίου Λυκείου που φοιτούν στις Ακαδημίες Εμπορικού Ναυτικού και έχουν εγγραφεί για πρώτη φορά το ακαδημαϊκό έτος 2013 ? 2014 στο Πρώτο (Α') εξάμηνο σπουδών.

Απαραiητη προϋπόθεση αυμμετοχής όλων των υποψηφίων oτο διαγωvισμό είναι η ύπαρξη οικοvομικής αδυναμίας που θα πισrοποιείται από το εκκαθαριστικό σημείωμα της οικείας ΔΟΥ για τo δηλωμέvo ατoμικό και οικογενειακό εισόδημα οικονομικού έτους 2013, τo oποίo δεν Θα υπερβαίνει τo ποσό των είκοσι πέντε χιλιάδων (25.000) ευρώ για οικογένεια μέχρι τεσσάρων μελών, προσαυξανόμενοκατά τρεις χιλιάδες (3.000) ευρώ για κάθε επιπλέον μέλος. Ως δηλωθέν εισόδημα λογίζεται κάθε εισόδημα από οποιαδήποτε αιτία ή πηγή, ανεξαρτήτως αν φορολογείται.

Oι uπoψήφιοι θα εξεταστούν ως εξής:

1. Οι μαθητές της Α' Γυμνασίου στα Μαθηματικά και τη Γλώσσα (Διδακτέα ύλη ΣΤ' Δημοτικού σχολικού έτους 2012 ? 2013)

2. Οι μαθητές της Α' Λυκείου στα Μαθηματικά και τη Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (Διδακτέα ύλη Γ' Γυμνασίου σχολικού έτους 2012 ? 2013)

3. Οι σπουδαστές Α' εξαμήνου των ΑΕΝ στα Μαθηματικά και Στοιχεία Στατιστικής και τη Νεοελληνική Γλώσσα (Διδακτέα ύλη Γ' Λυκείου Γενικής Παιδείας σχολικού έτους 2012 ? 2013)

Η βαθμολογική κλίμακα είναι 0-20. Επιτυχών θεωρείται εκείνος που συγκεντρώνει μέσο όρο βαθμολογίας και στα δύο μαθήματα τουλάχιστον δεκατέσσερα (14).

Από το σύνολο των επιτυχόντων και των τριών κατηγοριών θα προτιμηθούν κατά τη σειρά βαθμολογίας τους τέσσερις (4) που έχουν γεννηθεί στα Ψαρά ή να κατάγονται από τον έναν ή και τους δύο γονείς από τα Ψαρά, γενέτειρα του Ιωάννη Βαρβάκη. Οι εν λόγω υποψήφιοι θα προηγηθούν κατά τη σεριά βαθμολογίας τους στους πίνακες επιτυχόντων ανεξάρτητα από τη βαθμολογία των υπολοίπων.

Η χορηγούμενη υποτροφία θα είναι μηνιαίως 200,00 ευρώ.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί στην Αθήνα, στις 16 Νοεμβρίου 2013, ημέρα Σάββατο και ώρα 9.00 π.μ. στο διδακτήριο της Βαρβακείου Σχολής στο Π. Ψυχικό (Μουσών 20 και Παπαδιαμάντη)

Όσοι επιθυμούν να λάβουν μέρος στο διαγωνισμό πρέπει να υποβάλλουν τις σχετικές έντυπες αιτήσεις στο Βαρβάκειο Ίδρυμα, Ιπποκράτους 2 και Ακαδημίας (4ος όροφος) ? Αθήνα ? το αργότερο μέχρι την 31η Οκτωβρίου 2013.

Δείτε το επισυναπτόμενο αρχείο για τα απαιτούμενα δικαιολογητικά καιπερισσότερες πληροφορίες.

Attachments:
Download this file (prokvarvakeiouidrymatos.pdf)prokvarvakeiouidrymatos.pdf[ ]2537 kB