Διαγωνισμός Juvenes Translatores

Διαγωνισμός της Γενικής Διεύθυνσης μετάφρασης της Ευρωπαϊκής Επιτροπής με θέμα ?Διαγωνισμός Juvenes Translatores?, επιβράβευση των καλύτερων νεαρών μεταφραστών στην Ευρώπη ? σχέδιο για την προώθηση της πολυγλωσσίας και την εξοικείωση με τη μετάφραση στους μαθητές των Λυκείων.

Στον διαγωνισμό μπορούν να λάβουν μέρος όλοι οι μαθητές που γεννήθηκαν το 1996.

Τα πρωτότυπα κείμενα του διαγωνισμού συντάσσονται από μεταφραστές της Ευρωπαϊκής Επιτροπής.
Κάθε μαθητής μπορεί
να επιλέξει να μεταφράσει από οποιαδήποτε επίσημη γλώσσα της ΕΕ προς οποιαδήποτε άλλη επίσημη γλώσσα της ΕΕ.

Οι γλώσσες αυτές είναι:

αγγλικά (EN), βουλγαρικά (BG), γαλλικά (FR), γερμανικά (DE), δανικά (DA), ελληνικά (EL), εσθονικά (ET), ιρλανδικά (GA), ισπανικά (ES), ιταλικά (IT), κροατικά (HR)*, λετονικά (LV), λιθουανικά (LT), μαλτέζικα (MT), ολλανδικά (NL), ουγγρικά (HU), πολωνικά (PL), πορτογαλικά (PT), ρουμανικά (RO), σλοβακικά (SK), σλοβενικά (SL), σουηδικά (SV), τσεχικά (CS) και φινλανδικά (FI).
Κράτος μέλος της ΕΕ από τον Ιούλιο του 2013

Τα σχολεία που επιθυμούν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό πρέπει να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους συμπληρώνοντας το ηλεκτρονικό δελτίο εγγραφής στον ιστότοπο http://ec.europa.eu/translatores/index_el.htm από την 1η Σεπτεμβρίου έως τις 20 Οκτωβρίου 2013. Οι εγγραφές αρχίζουν και τελειώνουν στις 12.00 το μεσημέρι.

Θα γίνει κλήρωση για να επιλεγούν, από τα σχολεία που θα έχουν εγγραφεί, εκείνα που θα κληθούν να συμμετάσχουν στον διαγωνισμό.

Τα σχολεία που θα επιλεγούν πρέπει να δηλώσουν από 2 έως 5 μαθητές, οι οποίοι θα λάβουν μέρος στον διαγωνισμό, και να καταχωρίσουν στη βάση δεδομένων τα ονοματεπώνυμά τους και τα ζεύγη γλωσσών τους μέχρι τις 20 Νοεμβρίου 2013 το αργότερο.