Το πείραμα του Ερατοσθένη
για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης στην σχολική μας αυλή

Την Τρίτη 20 Μαρτίου 2018, οι μαθητές των τμημάτων Α1 και Α5 με την υποστήριξη των καθηγητών του Σχολείου μας της κ. Μ. Πουλούδη (Μαθηματικός) και του κ. Ι. Μπογιατζόγλου (Φυσικός) πραγματοποίησαν το πείραμα του Ερατοσθένη στην σχολική μας αυλή. Η δράση έγινε σε συνεργασία με τα Εργαστηριακά Κέντρα Φυσικών Επιστημών (Ε.Κ.Φ.Ε.) Λακωνίας, Σερρών, Πιερίας, Κω και Θεσπρωτίας και το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών με την υποστήριξη της Πανελλήνιας Ένωσης Υπευθύνων Ε.Κ.Φ.Ε. (ΠΑΝΕΚΦΕ).

Στόχος των παιδιών ήταν ο υπολογισμός της ακτίνας της γης μέσω της περιφέρειας.

Η βέλτιστη προσέγγιση που πέτυχε ομάδα του Α1 στον υπολογισμό της ακτίνας της Γης ήταν 6390 km (απόκλιση μόλις 0,3% από το πραγματικό) και η αμέσως επόμενη ήταν 6321 km (απόκλιση 0,8%).

Η βέλτιση προσέγγιση που πέτυχε ομάδα του Α5 ήταν 6264 km (απόκλιση 1,7%).

Eratosthenis2018 1 Eratosthenis2018 2