33η Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων 2016

EurYouthParl2016Δυο μαθήτριες του Α1,  η Σ.Α. και η Α.Β εκπροσώπησαν το σχολείο μας στην 33η Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων που έλαβαν χώρα στις 22-24 Απριλίου 2016.

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο Νέων – European Youth Parliament (Ε.Κ.Ν. – E.Y.P.) είναι ένας θεσμός που καθιερώθηκε το 1987 στο Φοντενεμπλό της Γαλλίας με στόχο, να προωθήσει την ευρωπαϊκή διάσταση στην εκπαίδευση. Στις συνδιασκέψεις  αυτές, οι νέοι Ευρωπαίοι εκφράζουν ελεύθερα τις προσωπικές τους απόψεις, ενώ καλούνται να πάρουν θέση πάνω σε επίκαιρα θέματα μέσα σε ένα χώρο πολιτικοποιημένο, ανεπηρέαστο ωστόσο από τα εκάστοτε κομματικά συμφέροντα. Έτσι, τους δίνεται η ευκαιρία να συμμετέχουν σε μια πρακτική, ρεαλιστική εμπειρία προσομοίωσης των λειτουργιών και της διαδικασίας λήψης αποφάσεων του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.

Στην 33η συνδιάσκεψη συμμετέχουν 120 μαθητές (δύο από κάθε σχολείο).