Για το σχολείο των ονείρων μας....

2η Βραδιά Παιδείας 2015 - 2016

Μια όμορφη, ποιητική, ζεστή, τρυφερή, συγκινητική, γόνιμη βραδιά, τη Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016 στο σχολείο μας. Μαθητές, καθηγητές, γονείς, oκ. Μπαλτάς από την παιδαγωγική ομάδα Σκασιαρχείο  και ο κ. Μόσχος από τον Συνήγορο του Παιδιού συναντηθήκαμε στο 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου και συνομιλήσαμε για το σχολείο των ονείρων μας. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο των Βραδιών Παιδείας που αναβιώνει από φέτος στο Σχολείο μας.

Ο Συνήγορος του Παιδιού λειτουργεί από το 2003 και έχει ως αποστολή του την υπεράσπιση των δικαιωμάτων των ανηλίκων και αποτελεί ένα από τα τμήματα της ανεξάρτητης αρχής, του Συνηγόρου του Πολίτη. Στην 15η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας – CAMERA ZIZANIO, η κινηματογραφική ομάδα του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου απέσπασε (εκτός από το 1ο βραβείο) και το βραβείο του Συνηγόρου του Παιδιού.

Η (2η για φέτος) Βραδιάς Παιδείας με αφορμή τον εορτασμό της Παγκόσμιας Ημέρας κατά του Ρατσισμού και της Παγκόσμιας Ημέρας Ποίησης ξεκίνησε με απαγγελίες ποιημάτων δύο μαθητριών της Γ’ Λυκείου του Σχολείου μας και απαγγελίες ποιημάτων γνωστών Ελλήνων ποιητών από μαθήτριες της Α’ Λυκείου.

Στη συνέχεια προβλήθηκε ένα ολιγόλεπτο βίντεο – τελευταία δημιουργία της κινηματογραφικής μας ομάδας, το οποίο αποτέλεσε και την αφορμή για τη συζήτηση που ακολούθησε. Μία συζήτηση μοναδική που διηύθυνε ο εξαιρετικός κ. Μόσχος, μια συζήτηση ειλικρινής, ουσιαστική, τρυφερή, συγκινητική κατά τη διάρκεια της οποίας οι παρευρισκόμενοι ένοιωσαν, συγκινήθηκαν, σκέφτηκαν, προβληματίστηκαν και οραματίστηκαν το σχολείο των ονείρων τους.

Previous ◁ | ▷ Next