3ος Πανελλήνιος Λογοτεχνικός Διαγωνισμός στη μνήμη Καίτης Λασκαρίδη

Το «Ίδρυμα Αικατερίνης Λασκαρίδη» προκηρύσσει τον 3ο Πανελλήνιο Λογοτεχνικό Διαγωνισμό Πρωτόλειου Διηγήματος στη «Μνήμη Καίτης Λασκαρίδη».

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες όλων των τάξεων δημόσιων και ιδιωτικών Γυμνασίων και Λυκείων της χώρας. Η τελική προθεσμία υποβολής του έργου των μαθητών/τριών είναι η  Παρασκευή 29 Μαΐου 2015. Στους/στις 3 πρώτους διακριθέντες μαθητές/τριες Γυμνασίου και Λυκείου αντίστοιχα, θα απονεμηθούν χρηματικά έπαθλα σε ειδική τελετή στην οποία θα προσκληθούν οι συμμετέχοντες καθώς και εκπρόσωποι φορέων της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης.

ΒΡΑΒΕΙΑ

ΓΙΑ ΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Α' Βραβείο 1.000 ?

Β΄Βραβείο 600 ?

Γ' Βραβείο 400 ?

ΓΙΑ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ

Α' Βραβείο 1.500 ?

Β' Βραβείο 1.000 ?

Γ' Βραβείο 600 ?

Τα κείμενα, που θα κατατεθούν, πρέπει απαραιτήτως:

• ·να είναι αδημοσίευτα
  • ·να μην υπερβαίνουν τις 2.500 λέξεις
  • να είναιδακτυλογραφημένα με γραμματοσειρά TimesNewRoman, μέγεθος στοιχείων 12 και διάστιχο 1.5
  • να αποσταλούν σε τέσσερα (4) αντίγραφα
  • να αποσταλούν και σε ηλεκτρονική μορφή (1 CD)

Σε ξεχωριστή σελίδα που θα προηγείται του κειμένου θα αναγράφονται τα στοιχεία:

• ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ
  • ΤΑΞΗ ΦΟΙΤΗΣΗΣ
  • ΣΧΟΛΕΙΟ
  • Δ/ΝΣΗ & ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
  • ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΤΗ, δηλαδή Δ/ΝΣΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ, ΤΗΛΕΦΩΝΟ (σταθερό & κινητό) & ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ (e-mail)

Στον φάκελο πρέπει να αναγράφονται τα στοιχεία του σχολείου ως αποστολέας.

Όσοι θα συμμετάσχουν θα υποβάλουν το έργο τους μέχρι και την 29η Μαϊου 2015 μέσω της Διεύθυνσης του σχολείου τους ή προσωπικά με τους παρακάτω τρόπους:

• Ταχυδρομικώς, με σφραγίδα ΕΛΤΑ που θα αναγράφει την ημερομηνία αποστολής (έως και 29 Μαϊου 2015)

ή

• Στη Γραμματεία του «Ιδρύματος Αικατερίνης Λασκαρίδη» (έως και 29 Μαϊου 2015)

?ΙΔΡΥΜΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗΣ ΛΑΣΚΑΡΙΔΗ?

Υπόψη κ. Μαριλένας Λασκαρίδου