2ο Μαθητικός Διαγωνισμός ?Η ιστορία του σχολείου μας?

To Τμήμα Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Διάσωσης Σχολικού Υλικού (ΕΚΕΔΙΣΥ) συνδιοργανώνουν τον 2ο μαθητικό διαγωνισμό «Η ιστορία του σχολείου μας». Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, δημόσιων και ιδιωτικών σχολικών μονάδων της χώρας. Η καταληκτική ημερομηνία υποβολής των έργων είναι η 5η Μαΐου 2015.

«Η ιστορία του σχολείου ?ου»

Η προσέγγιση της ιστορίας του σχολείου ?πορεί να περιλα?βάνει τις οπτικές:

(α) η αρχιτεκτονική του κτηρίου,

(β) οι διαφορετικές χρήσεις στο πέρασ?α των χρόνων,

(γ) η ιστορία και το ευρύτερο κοινωνικό πλαίσιο,

(δ) η σύνδεσή του ?ε σπουδαία ιστορικά γεγονότα,

(ε) ο φυσικός και δο?η?ένες περιβάλλον χώρος και οι αλλαγές ?έσα στο χρόνο,

(στ) οι παλαιότεροι ?αθητές του σχολείου -ξακουστοί ή άση?οι,

(ζ) η λειτουργία του και οι δραστηριότητές του στο παρελθόν και στο σή?ερα.

Όλα τα παραπάνω ?πορούν να αποτελέσουν θέ?ατα ?ικρών ερευνητικών δραστηριοτήτων από τα παιδιά σε ελεύθερο χρόνο έξω από το σχολείο, ?ε την επεξεργασία των στοιχείων ?έσα στην τάξη (βιβλιογραφικές αναζητήσεις, επισκέψεις, συνεντεύξεις).

Στόχοι του ?ιαγωνισ?ού αυτού είναι:

- Να γνωρίσουν οι ?αθητές όλων των βαθ?ίδων την ιστορία του σχολείου τους

- Να αναδείξουν την τοπική ιστορία

- Να συ??ετέχουν ενεργητικά στη διαδικασία της ?άθησης

- Να ε?πλακούν εποικοδο?ητική στη διαδικασία του project

- Να ?άθουν να αξιοποιούν πηγές (γραπτές και προφορικές) και να τοποθετούνται κριτικά και γόνι?α ως προς αυτές

- Να εκφραστούν δη?ιουργικά.

Το υλικό που θα παραχθεί, ατο?ικά ή ο?αδικά,
θα είναι:

Για τα Νηπιαγωγεία: εικαστική σύνθεση. Ζωγραφική σύνθεση ή κολάζ πάνω σε χαρτί ή χαρτόνι ?ε ελάχιστο ?έγεθος ζωγραφικής επιφάνειας 20 εκ. Χ30 εκ. ?ς εικαστικά υλικά (ένα ή περισσότερα) ?πορούν να χρησι?οποιηθούν: ?αρκαδόροι, λαδοπαστέλ, δακτυλο?πογιές, ακουαρέλες, ακρυλικά, λάδι (όχι ξυλο?πογιές). Για τη δη?ιουργία των κολάζ ?πορούν να χρησι?οποιηθούν χαρτιά κάθε είδους, εφη?ερίδες, περιοδικά κ.ά., ?ε?ονω?ένα ή σε συνδυασ?ό.

Για ?η?οτικά, Γυ?νάσια και Λύκεια: Ταινία ?ικρού ?ήκους ή Πολυ?εσική παρουσίαση

(power point) ?ε τη χρήση σταθερών ή κινού?ενων εικόνων, ?ουσικής και ήχου κ.λπ.

Όροι, προϋποθέσεις και τεχνικά χαρακτηριστικά

1. Οι ταινίες και οι πολυ?εσικές εφαρ?ογές δεν πρέπει να ξεπερνούν για τις ταινίες τα 10 λεπτά.

2. ?ς προς το Format των ταινιών: τα ?αθητικά έργα θα υποβληθούν σε 2 αντίτυπα (dvd) που πρέπει να είναι συ?βατά ?ε τα κοινά dvd players.

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στην ηλεκτρονική διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. και στο τηλέφωνο: 210 3250341.