1ο Κέντρο Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης Πειραιά

Το σχολείο είναι στην περιοχή ευθύνης τους 1ου Κέντρου Εκπαιδευτικής και Συμβουλευτικής Υποστήριξης (Κ.Ε.Σ.Υ.) Πειραιά.

Η ιστοσελίδα του 1ου Κ.E.Σ.Υ. Πειραιά εδώ

ΟΜΑΔΕΣ ΓΟΝΕΩΝ 2013 ? 2014

Ψυχοκοινωνική Υπηρεσία Δήμου Κερατσινίου ? Δραπετσώνας

Η νέα σχολική χρονιά ξεκίνησε, σε συνθήκες ιδιαίτερης κοινωνικής πίεσης, γεγονός που μας βρίσκει αντιμέτωπους με αλλαγές, προκλήσεις και ερωτηματικά για το μεγάλωμα των παιδιών.

Η Ψυχοκοινωνική Υπηρεσία του Δήμου μας θα λειτουργήσει και φέτος το πρόγραμμα «ΟΜΑΔΕΣ ΓΟΝΕΩΝ» 2013-2014, με στόχο την στήριξη και την κατανόηση των γονέων, του σήμερα, στο δύσκολο ρόλο τους.

Η συμμετοχή σε μία ομάδα γονέων, προσφέρει τόσο εξειδικευμένη βοήθεια, όσο και την αίσθηση ότι ο «γονικός» ρόλος είναι πιο εύκολος όταν κανείς συζητά και μοιράζεται τις δυσκολίες του αλλά και τις επιτυχίες του.

Τα θέματα συζήτησης θα επιλεγούν από τους ίδιους τους συμμετέχοντες ώστε να αφορούν στις πραγματικές, καθημερινές τους ανάγκες.

Η συχνότητα των συναντήσεων θα είναι 15νθήμερη με την παρουσία και το συντονισμό εξειδικευμένου επιστημονικού προσωπικού.

Το παραπάνω πρόγραμμα υλοποιείται σε συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων εδώ και 19 χρόνια και με χαρά και συγκίνηση, μπορούμε να σκεπτόμαστε ότι έχουμε συμβουλευτικά «συνοδέψει» εσάς και τα παιδιά σας, στο «μεγάλωμά» τους.

Θεωρώντας ιδιαίτερα σημαντική τη συνέχιση της λειτουργίας, ενός από τα μακροβιότερα προγράμματα πρόληψης, σας καλούμε να πάρετε μέρος.

Για πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με την κα Ζέτα Κωνσταντινίδου ?Σχολική Ψυχολόγο, στο τηλέφωνο 2104630146.

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του 1ου Γενικού Λυκείου Κερατσινίου, "Αριστοτέλης", σας προσκαλεί

στις 14 Απριλίου 2013, ημέρα Κυριακή και ώρα 5.00 μ.μ.

στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας για γενική συνέλευση του Συλλόγου.

Θα ακολουθήσει ενημέρωση από την καθηγήτρια του Λυκείου μας, κα Τζουγανάκη Αικατερίνη με θέμα:

"Λήψη Απόφασης - Επαγγελματικός προσανατολισμόε στα παδιά του Λυκείου"

Ψυχοκοινωνική Υπηρεσία του Δήμου Κερατσινίου - Δραπετσώνας

Η Ψυχοκοινωνική Υπηρεσία του Δήμου μας, παρέχει τις υπηρεσίες της καθημερινά σε όλους τους Δημότες και στεγάζεται επί των οδών Γ. Αφάρα 101 & Αναλήψεως στη Δραπετσώνα.

Η Ψυχοκοινωνική Υπηρεσία παρέχει υπηρεσίες ψυχοκοινωνικής στήριξης για την αντιμετώπιση δυσλειτουργικών καταστάσεων όπως:

• Δυσκολίες προσαρμογής στο σχολείο (άγχος αποχωρισμού, μαθησιακή ετοιμότητα, θέματα λόγου και επικοινωνίας κ.α.)

• Δυσκολίες στις ενδοοικογενειακές και διαπροσωπικές σχέσεις.

• Σημαντικά γεγονότα ζωής, τα οποία σε συνθήκες οικονομικής κρίσης πληθαίνουν.

• Εμφάνιση άγχους, ψυχοσωματικών συμπτωμάτων, συναισθημάτων θλίψης και μοναξιάς.

Εκπαιδευτικοί και γονείς μπορούν να έρθουν σε επαφή με το εξειδικευμένο προσωπικό της Ψυχοκοινωνικής Υπηρεσίας μέσω της γραμμής τηλεφωνικής εφημερίας:

τηλ. 2104630145 9:00 πμ - 12:00 μμ καθημερινά.

Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων

1ου Γενικού Λυκείου Κερατσινίου

"Ο ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ"

email επικοινωνίας: sg.1ogelk@gmail[τελεία]com