19ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός «ΛΥΣΙΑΣ»

Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός μέσω Internet «ΛΥΣΙΑΣ» (www.lysias.gr) οργανώνεται για 19η συνεχή χρονιά. Ο διαγωνισμός διεξάγεται υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων, από τα Εκπαιδευτήρια Δούκα (www.doukas.gr), τον OTE/Cosmote και τη MicrosoftHellas. Πραγματοποιείται σε δύο φάσεις, η αρχική φάση: 1 - 31 Μαρτίου 2015 και η τελική 25 Απριλίου 2015.

Ο ΛΥΣΙΑΣ είναι ένα εκπαιδευτικό διαδικτυακό παιχνίδι διπλής αναζήτησης. Μέσα από το παιδαγωγικό τρίπτυχο «ΑΝΑΖΗΤΩ-ΒΡΙΣΚΩ-ΕΠΙΛΥΩ/ΑΠΑΝΤΩ» μαθητές και μαθήτριες από Δ΄ Δημοτικού μέχρι και Γ΄Λυκείου επιλύουν θέματα που σχετίζονται με τις σχολικές γνώσεις αλλά και τα ενδιαφέροντά τους. Ψάχνουν τα 58 κρυμμένα αντικείμενα στους 7 κόσμους του, και αναζητούν την κατάλληλη απάντηση, στην αντίστοιχη ερώτηση γνώσης που κρύβει κάθε αντικείμενο.

Υπάρχει διαθέσιμη ?demo? έκδοση (η οποία δεν απαιτεί εγγραφή)