Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για την επιλογή ομάδων μαθητών

που θα συμμετάσχουν στην

12η Ευρωπαϊκή  Ολυμπιάδα Επιστημών? EUSO 2014

euso2014 logoΗ Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών -ΠΑΝΕΚΦΕ διοργανώνει πανελλήνιο μαθητικό διαγωνισμό για την επιλογή των μαθητών στην 12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών ? EUSO 2014 ο οποίος θα πραγματοποιηθεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε  μαθητές ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ., που έχουν γεννηθεί μετά την 01?01?1997.

Ο διαγωνισμός θα διεξαχθεί σε δύο φάσεις. Στην πρώτη φάση με τοπικούς μαθητικούς διαγωνισμούς.

Ακολουθεί η προκύρηξη του τοπικού διαγωνισμού EUSO 2014 από το ΕΚΦΕ Πειραιά - Νίκαιας.

Προκήρυξη τοπικού Διαγωνισμού EUSO 2014

Το  ΕΚΦΕ  Πειραιά  ?  Νίκαιας  στα  πλαίσια  του  Πανελληνίου  Μαθητικού  Διαγωνισμού για την επιλογή ομάδων μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 12η  Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών ? EUSO 2014, διοργανώνει τοπικό προκριματικό  διαγωνισμό  εργαστηριακών  δεξιοτήτων  στα  μαθήματα  Φυσικής,  Χημείας  και  Βιολογίας για μαθητές ΓΕ.Λ. και ΕΠΑ.Λ., που έχουν γεννηθεί μετά την 01?01?1997.    Σκοπός  του  διαγωνισμού  είναι  η  προώθηση  της  ένταξης  του  πειράματος  στη  μελέτη  των  φυσικών  επιστημών  στη  δευτεροβάθμια  εκπαίδευση,  καθώς  και  η  ενασχόληση  των  μαθητών  με  την  επιστημονική  μεθοδολογία για την επίλυση πραγματικών προβλημάτων από την καθημερινή ζωή. Ο τοπικός Μαθητικός Διαγωνισμός θα διεξαχθεί το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013 στα Εργαστήρια του ΕΚΦΕ  και από τις 10.00 έως 13.00. Κάθε σχολική μονάδα μπορεί να συμμετάσχει στο διαγωνισμό με μία μόνο τριμελή ομάδα μαθητών.

Κάθε  ομάδα θα διαγωνισθεί σε τρία πειραματικά θέματα στη Φυσική, στη Χημεία και στη Βιολογία. Η διάρκεια που θα έχει η κάθε ομάδα για κάθε θεματική ενότητα θα είναι 50 λεπτά. Από την τοπική επιστημονική επιτροπή που θα οριστεί από το ΕΚΦΕ για το σκοπό αυτό , θα προκριθούν  τρεις τριμελείς ομάδες μαθητών (εφόσον ο αριθμός των συμμετασχόντων ΓΕΛ?ΕΠΑΛ είναι άνω των 19) οι οποίες  κατόπιν θα συμμετάσχουν στη δεύτερη φάση του διαγωνισμού που θα διεξαχθεί στις 18 Ιανουαρίου 2014 στο  ΕΚΦΕ Νέας Φιλαδέλφειας στην Αθήνα. Όλες οι ομάδες μαθητών που θα συμμετάσχουν στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό, θα βραβευθούν από την  Πανελλήνια Ένωση ΕΚΦΕ, σε εκδήλωση , που θα γίνει στο Ίδρυμα Ευγενίδη, στην Αθήνα , στις 19 Ιανουαρίου  2014, σε συνεργασία με το Ίδρυμα.

Στην τελική φάση θα επιλεγούν δύο τριμελείς ομάδες μαθητών που θα συμμετάσχουν στην 12η Ευρωπαϊκή  Ολυμπιάδα Επιστημών? EUSO 2014, που θα πραγματοποιηθεί στην Αθήνα από 30 Μαρτίου έως 6 Απριλίου 2014.

Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων λήγει την Παρασκευή 22?11?2013.

H αίτηση συμμετοχής της ομάδας  κάθε σχολείου να αποσταλεί μέσω e?mail στο ΕΚΦΕ Νίκαιας