Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός για την επιλογή στην 12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών - EUSO 2014.

Εκδήλωση βράβευσης των μαθητών του τοπικού διαγωνισμού

Το Σάββατο 7 Δεκεμβρίου 2013 πραγματοποιήθηκε σε πανελλαδικό επίπεδο η πρώτη φάση του Πανελλήνιου Μαθητικού Διαγωνισμού για την επιλογή στην 12η Ευρωπαϊκή Ολυμπιάδα Επιστημών ? EUSO 2014. Στη περιοχή ευθύνης του ΕΚΦΕ Πειραιά - Νίκαιας έλαβαν μέρος 23 τριμελείς ομάδες μαθητών Α΄ και Β΄ Λυκείου από ισάριθμα Λύκεια και ΕΠΑΛ. Οι μαθητές/τριες διαγωνίστηκαν σε εργαστηριακές δοκιμασίες της Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας..

Το ΕΚΦΕ Πειραιά - Νίκαιας, επιθυμώντας να επαινέσει και να επιβραβεύσει όλους τους μαθητές που έλαβαν μέρος, οργανώνει εκδήλωση βράβευσης, με κεντρικό ομιλητή τον Επ. Καθηγητή Αστροφυσικής του τμήματος Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών

Μάνο Δανέζη με θέμα «Το σύμπαν όπως δεν το γνωρίσαμε μέχρι σήμερα»

Στην εκδήλωση θα βραβευτούν τα σχολεία που θα συμμετάσχουν στον τελικό Πανελλαδικό Διαγωνισμό ενώ θα απονεμηθούν έπαινοι σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές.

Η εκδήλωση βράβευσης των μαθητών του Διαγωνισμού EUSO θα πραγματοποιηθεί

την Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου στις 12.00

στην αίθουσα τελετών του Δημαρχιακού μεγάρου του Δήμου Νίκαιας

Το ΕΚΦΕ Πειραιά - Νίκαιας καλεί να παραβρεθούν τα Λύκεια που έλαβαν μέρος στον διαγωνισμό (Διευθυντής/τρια, Υπεύθυνος/η ΣΕΦΕ, εκπαιδευτικοί ΠΕ04 καθώς επίσης και οι συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες με τους γονείς τους).

Προηγούμενες σχετικές αναρτήσεις στην ιστοσελίδα μας:

- Τοπικός διαγωνισμός ΕΚΦΕ Πειραιά - Νίκαιας

- Προκήρυξη Τοπικού και Πανελλήνιου Διαγωνισμού EUSO 2014