ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Ποίησης και Διηγήματος

Η Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών (Π.Ε.Λ.) προκηρύσσει τον 16ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό Ποίησης και Διηγήματος για το 2014.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές των Β΄και Γ΄τάξεων Γυμνασίου και όλων των τάξεων των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ της χώρας.

Ο διαγωνισμός περιλαμβάνει δύο είδη λόγου, Ποίημα και Διήγημα με θέμα ελεύθερο.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι οι μαθητές με ένα ποίημα ή ένα διήγημα ή και τα δύο.

Οι μαθητές που βραβεύτηκαν με Α΄βραβείο ποιήματος ή διηγήματος κατά τα έτη 2012 και 2013 καθώς και οι μαθητές άνω των 20 ετών δεν έχουν δικαίωμα συμμετοχής. Συλλογικά έργα δεν γίνονται δεκτά.

Τα ποιήματα δεν πρέπει να υπερβαίνουν τους τριάντα (30) στίχους και τα διηγήματα τις έξι (6) σελίδες.

Κάθε έργο υποβάλλεται σε πέντε (5) δακτυλογαρημένα αντίτυπαμε το ψευδώνυμο του συμμετέχοντα στο πάνω δεξιό μέρος της σελίδας. Τα ψευδώνυμα που θα χρησιμοποιήσει ο κάθε μαθητής πρέπει να είναι μονολεκτικό και γραμμένο ελληνικά. Π.χ. Νεφέλη, Δαναός, Άστρο, Αγέρι, Δανάη, κ.α.

Το ονοματεπώνυμο του μαθητή, η διεύθυνση κατοικίας του, το τηλέφωνό του, καθώς και τα πλήρη στοιχεία του σχολείου του θα πρέπει να βρίσκονται σε κλειστό μικρότερο φάκελο που εξωτερικά θα έχει μόνο το ψευδώνυμό του και τον τίτλο του έργου του.

Τα κείμενα πρέπει να αποσταλούν σε φακέλους από τους Διευθυντές των σχολείων ή απευθείας από τους μαθητές έως την 5η Απριλίου 2014, στη διεύθυνση:

Πανελλήνια Ένωση Λογοτεχνών

Γερανίου 41 (2ος όροφος)

104 31 Αθήνα

τηλ 210-3302550

με την ένδειξη ?Για το διαγωνισμό ποίησης? ή ?Για τον μαθηττικός διαγωνισμό διηγήματος?. Μέσα στο φάκελο αποστολής θα είναι και ο μικρότερος φάκελος με τα πραγματικά στοιχεία του μαθητή.

Για περισσότερες πληροφορίες: 210604097 (ώρες 10.30 ? 11.30)

Ο καιρός