Παρέμβαση για τον διαδικτυακό εκφοβισμό από το "Χαμόγελο του παιδιού" στο σχολείο μας

Στα πλαίσια της ασφαλούς πλοήγησης των μαθητών μας στο διαδίκτυο, αλλά και την ενημέρωση και την ευαισθητοποίηση της σχολικής κοινότητας για το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α’ Λυκείου του Σχολείου μας, συμμετείχαν σε δίωρες ενημερωτικές παρεμβάσεις με θέμα το διαδικτυακό εκφοβισμό από εξειδικευμένο ψυχολόγο από το «Χαμόγελο του Παιδιού».

Ο ψυχολόγος από το Χαμόγελο του παιδιού, κ. Δ. Μπουρσινός, αφού, αρχικά, αναφέρθηκε στον Ανδρέα, το μικρό αγόρι χάρη στο οποίο ιδρύθηκε το «Χαμόγελο του παιδιού» και ενημέρωσε τα παιδιά για τις δράσεις του οργανισμού το «Χαμόγελο του παιδιού», στη συνέχεια, προσκάλεσε τους συμμετέχοντες σε ένα διάλογο για το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού μέσα από την οπτική του παιδιού που εκφοβίζεται, του παιδιού που εκφοβίζει και του παιδιού που παρακολουθεί το φαινόμενο ως παρατηρητής/τρια με τη βοήθεια αποσπασμάτων βίντεο που παρουσίαζαν μία ιστορία διαδικτυακού εκφοβισμού.

anti e bullying drasi2018

Η παρέμβαση είχε ως στόχο την ευαισθητοποίηση των παιδιών στο φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού, την κατανόηση του συναισθηματικού κόσμου των παιδιών που εκφοβίζονται, των παιδιών που εκφοβίζουν και των παιδιών που παρατηρούν και να δοθούν συμβουλές αντίδρασης σε ένα φαινόμενο διαδικτυακού εκφοβισμού.

Οι ενημερωτικές παρεμβάσεις πραγματοποιήθηκαν εντός του ωρολογίου προγράμματος και σύμφωνα με το μνημόνιο συνεργασίας του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων με τον οργανισμό «Χαμόγελο του παιδιού» στις 26/9/2018 για τα τμήματα Α2, Α3 και στις 23/11/2018 για τα τμήματα Α1, Α4, Α5.

Η εμπειρία συμμετοχής άφησε θετικότατες εντυπώσεις!