Συμμετοχή στην 17η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Οπτικοακουστικής Δημουργίας - CAMERA ZIZANIO

OlympiaCameraZizanio17Από 1 ως 4 Δεκεμβρίου 2017 διεξάγονται στον Πύργο και άλλες 8 πόλεις της Περιφέρειας Δυτ. Ελλάδας (Αμαλιάδα, Πάτρα, Αγρίνιο, Λεχαινά, Ζαχάρω, Μεσολλόγγι, Αίγιο και Γαστούνη) το 20° Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και η 17η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - CAMERA ΖΙΖΑΝΙΟ.

Στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ Ολυμπίαςπροβάλλονται και διαγωνίζονται 69 ταινίες (μεγάλου, μικρού και μεσαίου μήκους) μυθοπλασίας, κινουμένων σχεδίων και ντοκιμαντέρ / Kids & Docs, από 47 περίπου χώρες από όλο τον κόσμο. Εκτός από τις προβολές, πραγματοποιούνται αφιερώματα και κινηματογραφικά εργαστήρια και πλήθος άλλων παράλληλων εκδηλώσεων.

Στην CAMERA ΖΙΖΑΝΙΟ, προβάλλονται δημιουργίες (μικρού μήκους) παιδιών και νέων από την Ελλάδα και τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες, που έχουν πραγματοποιηθεί είτε στο πλαίσιο σχολικών δραστηριοτήτων, είτε είναι αποτέλεσμα ατομικών πρωτοβουλιών.

Το σχολείο μας συμμετέχει για 4η συνεχόμενη χρονιά στην ΕυρωπαϊκήCameraZizanio17
Συνάντηση Οπτικοακουστικής Δημιουργίας
- CAMERA ZIZANIO με τη μικρού μήκους ταινία της κινηματογραφικής μας ομάδας:

ΦΙΛΟ(Ι)ΞΕΝΟΙ.

Η ταινία μας διαγωνίζεται στο Ελληνικό και στο Ευρωπαϊκό τμήμα του διαγωνισμού και σύμφωνα με το πρόγραμμα του διαγωνισμού θα προβληθεί τη Δευτέρα 4/12 (10 - 11.30 π.μ.).

Λίγα λόγια για την ταινία

…Ο Χρήστος είναι ένα ευαισθητοποιημένο παιδί που, όταν του δίνεται η ευκαιρία από το σχολείο του, θέλει να γνωρίσει από κοντά έναν συνομήλικο του από το κοντινό κέντρο υποδοχής προσφύγων του Σχιστού. Μια σχέση φιλίας που θα δοκιμαστεί, καθώς παντού υπάρχουν σύνορα…

Την ταινία στον Πύργο συνοδεύουν έξι μαθητές από την κινηματογραφική ομάδα και οι συνοδοί καθηγητές: Μαρία Ζερβουδάκη, Μάρθα Κοντοπούλου και Γιάννης Παππάς (υπεύθυνος κινηματογραφικής ομάδας). Καλοτάξιδη!

Οι συμμετέχοντες θα παρακολουθήσουν προβολή ταινιών, θα συμμετάσχουν σε κινηματογραφικά σεμινάρια και θα συνομιλήσουν με συνομηλίκους από όλη την Ελλάδα και την Ευρώπη.

Προηγούμενες διακρίσεις στο διαγωνισμό:

"ΘΑ ΔΟΥΜΕ" (δημιουργία κινηματογραφικής ομάδας)- 3ο βραβείο στη 14η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανική Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - CAMERA ZIZANIO στην κατηγορία Β 13 - 16 χρονών

Ο κύκλος της πέτρας(ατομική δημιουργία του μαθητή Έκτορα Β.) - 2ο Βραβείο στην κατηγορία ντοκιμαντέρ στη 16η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανική Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - CAMERA ZIZANIO

Ο καιρός