Συμμετοχή σε αγώνες διττών λόγων

Τα μέλη του ρητορικού ομίλου του 1ου ΓΕΛ Κερατσινίου συμμετείχαν στις "αντιλογίες", τους αγώνες διττών λόγων που διοργανώνει το 1ο ΓΕ.Λ. Παπάγου, τα ιδ. Εκπαιδευτήρια Πολύτροπη Αρμονία, η ελληνογαλλική σχολή Jeanne d'Arc και η Γερμανική Σχολή Αθηνών. Οι αγώνες διεξήχθησαν στις 13/5/2023 στο χώρο των Εκπαιδευτηρίων Πολύτροπη Αρμονία στο Χαϊδάρι.

Τα παιδιά συνόδευσαν οι υπεύθυνες καθηγήτριες κ.κ. Μ. Πλέσσα και Μ. Γλύπτη οι οποίες συμμετείχαν και ως κριτές στους αγώνες.

Παρόν στους αγώνες ήταν ο απόφοιτος και παλιό μέλος της ρητορικής ομάδας του 1ου ΓΕ.Λ. Κερατσινίου, Πέτρος Κ. προκειμένου να υποστηρίξει την ρητορική ομάδα. Χαρά μας! Ευχαριστούμε!

Συγχαρητήρια σε όλα τα μέλη του ρητορικού ομίλου για τη συμμετοχή!

Συμμετοχή στους Αγώνες Ρητορικής Τέχνης Pierce 2023

Η ρητορική ομάδα του σχολείου μας έλαβε μέρος στους Αγώνες Ρητορικής Τέχνης Pierce2023 οι οποίοι πραγματοποιήθηκαν δια ζώσης 3-5 Μαρτίου 2023.

Συγκεκριμένα, πέντε μέλη της ρητορικής ομάδας συμμετείχαν στο αγώνισμα των διττών λόγων (debate) καταλαμβάνοντας την 6η θέση π ετυχαίνοντας δύο (2) νίκες έναντι του 4ου ΓΕΛ Νίκαιας και των Εκπαιδευτηρίων Αυγουλέα Λιναρδάτου και μία ήττα στον τρίτο γύρο απέναντι στο 3ο ΓΕΛ Αιγάλεω. Παράλληλα, δύο μέλη πήραν μέρος στο αγώνισμα του προτρεπικού λόγου και μέλος αγωνίστηκε στην εκφραστική ανάγνωση.

Οι μαθητές/τριες είχαν την ευκαιρία να εξασκηθούν στους αγώνες ρητορικής τέχνης και να γνωρίσουν παιδιά από άλλες ομάδες.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά για την προσπάθειά τους! Μπράβο στις υπεύθυνες καθηγήτριες κ.κ. Μ. Γλύπτη και Μ. Πλέσσα για την ευκαιρία που δίνουν στα παιδιά!

Οι μαθητές και οι μαθήτριές μας σε ρόλο διπλωμάτη

Παιδιά του ρητορικού ομίλου του σχολείου μας συμμετείχαν στην 7η Πανελλήνια Μαθητικής Προσομοίωσης Επιτροπών του ΟΗΕ για τα Δικαιώματα του Ανθρώπου «Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη» που διεξήχθη δια ζώσης και διαδικτυακά από τις 16-18 Δεκεμβρίου 2022.

Οι διπλωμάτες του σχολείου μας έλαβαν μέρος διαδικτυακά στις επιτροπές «Το δικαίωμα των γυναικών και των κοριτσιών στην εκπαίδευση» εκπροσωπώντας την Αίγυπτο, την Ουκρανία, την Κίνα, την Αυστρία και τη Βραζιλία και στην επιτροπή «Το δικαίωμα των παιδιών στο ψηφιακό περιβάλλον» εκπροσωπώντας την Ουγγαρία και τη Λαϊκή Δημοκρατία της Κίνας με τον μαθητή μας Δημήτρη Κ. να διακρίνεται με «εύφημο μνεία» για τη συμμετοχή του στις εργασίες του συνεδρίου ως εμπειρογνώμονας της Λαϊκής Δημοκρατίας της Κίνας.

Η Πανελλήνια μαθητική προσομοίωση των Επιτροπών του ΟΗΕ για τα δικαιώματα του ανθρώπου «Μαθητές σε Ρόλο Διπλωμάτη» απευθύνεται σε όλα τα δημόσια και ιδιωτικά σχολεία της χώρας με γλώσσα εργασίας την ελληνική. Στόχος είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε θέματα που αφορούν την προστασία και προάσπιση των δικαιωμάτων του ανθρώπου, καθώς και η γνωριμία και η εξοικείωση τους με ζητήματα εφαρμογής των σχετικών διεθνών Συμβάσεων του ΟΗΕ. Σκοπός του προγράμματος αποτελεί η περαιτέρω επιμόρφωση των μαθητών σε ζητήματα που άπτονται γενικών κι επίκαιρων θεμάτων που απασχολούν το σύγχρονο κόσμο, δίνοντάς τους την ευκαιρία να δράσουν εντός ενός πλαισίου που διέπεται από τις αρχές της διεθνούς διπλωματίας, αναπτύσσοντας ταυτόχρονα και τις ρητορικές τους ικανότητες. Γι’ αυτό το λόγο η προετοιμασία των μαθητών γίνεται στο πλαίσιο των δραστηριοτήτων του Ρητορικού Ομίλου του σχολείου μας με υπεύθυνες καθηγήτριες τις κ.κ. Μ. Πλέσσα και Μ. Γλύπτη.

Συγχαρητήρια Δημήτρη! Μπράβο σε όλα τα παιδιά και στις υπεύθυνες καθηγήτριες για τη συμμετοχή!!!

Μετά τον «Θαλή»… Πάμε «Αρχιμήδη»

Συγχαρητήρια στο μαθητή μας της Γ’ Λυκείου, Αλέξανδρο Γρ. για την επίδοσή του στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό Μαθηματικών "ο Θαλής" 2023 και την πρόκρισή του στην επόμενη και τελική φάση, στον διαγωνισμό "Αρχιμήδης"!

Μπράβο σε όλους/ες τους/τις συμμετέχοντες/ουσες!!!

2ο βραβείο στην μικρού μήκους ταινία «Φο Μπιζού»

Βραβείο και πάλι στην Κινηματογραφική Ομάδα του σχολείου μας!!!

Η Κινηματογραφική ομάδα του σχολείου μας απόσπασε το 2ο βραβείο στην κατηγορία 17-20 ετών στον 22 oδιαγωνισμό CameraZizanio στα πλαίσια του 25ου Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας ο οποίος διεξήχθη από τις 3 ως τις 10 Δεκεμβρίου 2022.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά και τους υπεύθυνους καθηγητές/τριες!!!