Για γέλια και για ? κλάματα

Στα πλαίσια της εργασίας μας επιχειρήσαμε μία κατά το δυνατόν διαθεματική προσέγγιση δύο πολύ σημαντικών ανθρώπινων εκδηλώσεων: του γέλιου και του κλάματος.

Το γέλιο και το κλάμα είναι δύο εκδηλώσεις απόλυτα οικείες στον άνθρωπο από την έναρξη της ζωής του.

laughterandtearsΠόσα όμως γνωρίζουμε πραγματικά για το γέλιο και το κλάμα;

Πώς αντιδρούν διαφορετικοί άνθρωποι στα ίδια εξωτερικά ερεθίσματα;

Πώς ένα αυθόρμητο γέλιο ή κλάμα μπορεί να αποφορτίσει καθημερινές καταστάσεις έντασης;

Σκοπός της έρευνάς μας ήταν να αναδείξουμε την ιδιαίτερη σημασία του γέλιου και του κλάματος στη ζωή μας.

Συγκεκριμένα, μεταξύ άλλων, διερευνήσαμε τα εξής:

~ Τι προκαλεί γέλιο- αιτίες γέλιου.

~ Τι προκαλεί  κλάμα ? αιτίες κλάματος.

~ Τα βιοχημικά αποτελέσματα και η ευεργετική επίδραση γέλιου ?κλάματος.

~ Η ιδιαίτερη σημασία γέλιου ? κλάματος στη βρεφική και παιδική ηλικία.

~ Το γέλιο και το κλάμα στην ενήλικη ζωή.

~  Η αποτύπωση του γέλιου και το κλάματος στη λογοτεχνία και την ποίηση.

~ Το γέλιο και το κλάμα στη λαϊκή παράδοση.

~ Η απεικόνιση του γέλιου και του κλάματος στην τέχνη.

~ Εμπειρίες ? καταστάσεις ? στιγμιότυπα στη ζωή του μέσου ανθρώπου άμεσα συνδεδεμένες με το γέλιο ή το κλάμα.

Αναζητήσαμε και επεξεργαστήκαμε στοιχεία από τις επιστήμες της χημείας, της βιολογίας ,της κοινωνιολογίας ,της ψυχολογίας κ.α. Επεκταθήκαμε στο χώρο της ογοτεχνίας και των τεχνών. Ως εργαλείο επεξεργασίας χρησιμοποιήσαμε στοιχεία στατιστικής ? μαθηματικών.

Πηγές μας αποτέλεσαν η βιβλιογραφία, το διαδίκτυο και τα βιώματα των μαθητών.

Κάθε ομάδα συνέταξε από ένα ερωτηματολόγιο με σκοπό τη συλλογή πληροφοριών και εξαγωγή συμπερασμάτων μέσα από ένα ικανό δείγμα ερωτώμενων.

Ολοκληρώθηκε η κατασκευή μιας σειράς τεχνημάτων ? συμπληρωματικών στοιχείων.

Μεταξύ άλλων , οι μαθητές διακόσμησαν (κέντησαν) ο καθένας από μια μπλούζα την οποία φόρεσαν στην δημόσια παρουσίαση της εργασίας,  δημιούργησαν μια μουσική συλλογή τραγουδιών σχετικών με το θέμα, ασχολήθηκαν με τη  συγγραφή και εικονογράφηση αφηγημάτων με σχετικό περιεχόμενο (ενός ανά ομάδα), κατάρτισαν και φιλοτέχνησαν μια συλλογή ρητών, γνωμικών, αποφθεγμάτων στη μορφή μικρού φυλλαδίου διακοσμημένου με σχέδια μαθητών κ.ά.

Στη διάρκεια της χρονιάς οι ομάδες ανέλαβαν και ολοκλήρωσαν μια σειρά εργασιών, τα κυριότερα σημεία των οποίων αποτέλεσαν το περιεχόμενο  της τελικής εργασίας και του κειμένου τελικής παρουσίασης που θα ακολουθήσει στη συνέχεια.

Η τελική παρουσίαση περιελάμβανε ένα κείμενο (συνοδευόμενο από powerpoint), που αναγνώστηκε από το σύνολο των μαθητών, διανθισμένο με μια σειρά δρώμενων και μικρών χιουμοριστικών στιγμιοτύπων.

Στο τέλος, οι μαθητές διένειμαν σε όλους τους θεατές το φυλλάδιο ? συλλογή (230 αντίγραφα).

Στη συνέχεια παραθέτουμε το κείμενο και το powerpoint της παρουσίασης και μικρό αριθμό φωτογραφιών από τα τεχνήματα.

Θερμές ευχαριστίες στα παιδιά του Α5 για τις φιλότιμες προσπάθειες και την επιτυχή ολοκλήρωση της ερευνητικής μας εργασίας.

Η επιβλέπουσα καθηγήτρια Θεοδοσία Ευαγγέλου ΠΕ 0402

Attachments:
Download this file (a. Παρουσίαση Ε.Ε. 2014.docx)a. Παρουσίαση Ε.Ε. 2014.docx[ ]32 kB
Download this file (b. 1 ΓΕΛ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ.pptx)b. 1 ΓΕΛ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ.pptx[ ]379 kB
Download this file (c. DSCN1848.JPG)c. DSCN1848.JPG[ ]211 kB
Download this file (d.JPG)d.JPG[ ]202 kB