Συμμετοχή στο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Κοινοβούλιο για την Επιστήμη

Ο μαθητής μας (απόφοιτος πια!) Φωκίωνας και άλλα πέντε (5) παιδιά από την Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης, τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα και το Ζάνειο Πειραματικό ΓΕΛ Πειραιά εκπροσώπησαν την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Κοινοβούλιο για την Επιστήμη στην Τουλούζη της Γαλλίας από τις 5-10 Ιουλίου 2018.

Στο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Κοινοβούλιο για την Επιστήμη, περισσότεροι από 70 μαθητές ηλικίας 16 έως 19 ετών από 10 ευρωπαϊκές χώρες άκουσαν και συνομίλησαν με επιστήμονες στον τομέα των μετακινήσεων, αντάλλαξαν ιδέες και κατέθεσαν τις δικές τους καινοτόμες προτάσεις για το μέλλον των μετακινήσεων στην Ευρώπη.

Τα παιδιά γνωρίστηκαν και συνεργάστηκαν ομαδικά με παιδιά από τη Βουλγαρία, Γαλλία, Γερμανία, Δανία, Ελβετία, Ελλάδα, Ιταλία, Ιρλανδία, Ισραήλ και Σερβία, ενώ είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν πως λειτουργεί το κοινοβούλιο και οι κοινοβουλευτικές διαδικασίες. Οι συμμετέχοντες επικεντρώθηκαν σε θέματα: αυτόνομα οχήματα, ανθρακικά ουδέτερη μεταφορά, κινητικότητα στην πόλη, νέο-νομάδες και ψηφιακά ιθαγενείς και αεροπορική και διαστημική πτήση.

Ο δικός μας εκπρόσωπος (μαθητής του 1ου Γενικού Λυκείου Κερατσινίου) συμμετείχε στην ομάδα εργασίας «κινητικότητα στην πόλη». Η ομάδα εργασίας στην οποία συμμετείχε κατέθεσε προτάσεις (ψηφίσματα στο κοινοβούλιο) για βελτιωμένες, ασφαλέστερες, οικονομικότερες, ευχάριστες και φιλικότερες προς το περιβάλλον μετακινήσεις στην πόλη.

Περισσότερα για το πρόγραμμα και τη συμμετοχή στο διαγωνισμό ΕΔΩ

Ο καιρός