Συμμετοχή στο Ελληνικό Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης 2018

Πάμε Τουλούζη!

Η ομάδα του σχολείου μας κέρδισε τις εντυπώσεις στις εργασίες του 3ου Ελληνικού Μαθητικού Κοινοβουλίου για την Επιστήμη και ο εκπρόσωπος της, μαθητής της Γ’ Λυκείου, Φωκίωνας Σ, θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα μαζί με άλλα πέντε (5) παιδιά από την Ευαγγελική Σχολή Σμύρνης, τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα και το Ζάνειο Πειραματικό ΓΕΛ Πειραιά στο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Κοινοβούλιο στην Τουλούζη της Γαλλίας από τις 4-9 Ιουλίου 2018.

Συγχαρητήρια Φωκίωνα!

Εύγε σε όλα τα παιδιά για τη συμμετοχή και την όμορφη παρουσία τους!

Μπράβο στη συντονίστρια καθηγήτρια της ομάδας μας κ. Μ. Πλέσσα!

~~~~~~~~

Δύο μαθήτριες μας της Α’ και Β’ λυκείου, ένας μαθητής μας της Γ’ λυκείου και μια μαθήτρια της Γ΄ λυκείου ως εκλέκτορας συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση Ελληνικό Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης 2018 και εκπροσώπησαν το σχολείο στις εργασίες του 3ου Μαθητικού Κοινοβουλίου για την Επιστήμη (30/3 – 1/4/18, Εκπαιδευτήρια Ελληνογερμανικής Αγωγής). Η δράση «Ελληνικό Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης» υλοποιείται από τη Science View με τη συνεργασία του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών και της Ελληνογερμανικής Αγωγής, αποτελεί μέρος της πανευρωπαϊκής δράσης «Ευρωπαϊκά Μαθητικά Κοινοβούλια της Επιστήμης» (European Student Parliaments on Scienceκαι υποστηρίζεται από τα Ευρωπαϊκά προγράμματα Creations και Open School for Open Societies.

Στόχος της εκπαιδευτικής δράσης είναι η ενίσχυση του διαλόγου και η ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων ανάμεσα στους μαθητές και τους επιστήμονες σε επιστημονικά και ερευνητικά θέματα εμπλέκοντας τα παιδιά στις διαδικασίες του κοινοβουλευτισμού.

Το κεντρικό θέμα για το 2018 είναι «Σεισμοί: Εξερευνώντας τα σημερινά επιτεύγματα, τις μελλοντικές προκλήσεις και προσδοκίες σε σχέση με την εκπαίδευση, αντιμετώπιση και πρόληψη» με τρεις υποενότητες: Εκπαίδευση, Αντιμετώπιση, Πρόληψη. Κάθε σχολική ομάδα με την καθοδήγηση ενός καθηγητή μπορεί να επιλέξει μία υποενότητα, να συζητήσει με εξειδικευμένους επιστήμονες, να ανταλλάξει ιδέες και προτάσεις και να καταγράψει μια τελική αναφορά.

Οι μαθητές του σχολείου μας παρουσίασαν το θέμα: «Πρόληψη σεισμών: Ασκήσεις ετοιμότητας και προστασία μνημείων με βάση τις ισχύουσες διατάξεις και το διεθνές δίκαιο» με την υποστήριξη της φιλολόγου κ. Μ. Πλέσσα και της φυσικού Ε. Κουμαρά.

mathitikokoinovoulio2018

Έξι (6) μαθητές – δύο (2) για κάθε θεματική περιοχή – θα εκπροσωπήσουν τις ομάδες τους και την Ελλάδα στο Euroscience Open Forum - ESOF, το οποίο θα πραγματοποιηθεί στην Τουλούζη της Γαλλίας, τον Ιούλιο του 2018 (9-14/7/2018).

Συγχαρητήρια Ευγενία, Παρασκευή, Σοφία και Φωκίωνα για τη συμμετοχή σας! Μπράβο στις καθηγήτριές μας για την ενθάρρυνση και τη υποστήριξη των παιδιών μας!

Θυμίζουμε πως το σχολείο μας έχει συμμετάσχει σε προηγούμενες εργασίες του Μαθητικού Κοινοβουλίου για την Επιστήμη και μαθητής του σχολείου μας είχε εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Μαθητικό Κοινοβούλιο της Επιστήμης στο Μάντσεστερ της Αγγλίας το 2016.

Υπ. καθηγήτρια: Μ. Πλέσσα

Ο καιρός