Συμμετοχή στους 3ους Μαθητικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας

Το σχολείο μας με μια επταμελή ομάδα μαθητών και από τις τρεις τάξεις του λυκείου συμμετέχει για πρώτη χρονιά στους Φιλικούς Μαθητικούς Αγώνες Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας με υπεύθυνη καθηγήτρια τη φιλόλογό μας Μ. Πλέσσα.

Οι Αγώνες συνδιοργανώνονται από τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας, το 1ο ΓΕΛ Παπάγου, τη Γερμανική Σχολή Αθηνών, την Πολύτροπη Αρμονία και την Ελληνογαλλική Σχολή JeanneDArc.

Οι Αγώνες διακρίνονται σε προκριματική, ημιτελική και τελική φάση.

Σε κάθε Αγώνα Επιχειρηματολογίας-Αντιλογίας του πρώτου, δεύτερου και τρίτου γύρου παίρνουν μέρος δύο ομάδες, οι οποίες μέσω των ομιλητών τους επιχειρηματολογούν υπέρ ή κατά ενός θέματος, αναλαμβάνοντας το ρόλο του Λόγου ή του Αντιλόγου κατόπιν κλήρωσης. Τριμελής κριτική επιτροπή η οποία καθορίζεται από κλήρωση και αποτελείται από έναν καθηγητή Πανεπιστημίου ή σχολικό σύμβουλο και δύο καθηγητές των συμμετεχόντων στους αγώνες σχολείων, αποφασίζει για τη νικήτρια ομάδα. Οι δεκατέσσερις (14) καλύτερες (με τις περισσότερες νίκες και την υψηλότερη βαθμολογία) ομάδες προκρίνονται στην ημιτελική φάση και στη συνέχεια οι νικητές των ημιτελικών αγώνων αγωνίζονται μεταξύ τους στην τελική φάση που διεξάγεται σε ένα γύρο.

antilogies2017 afisaΣτους προκριματικούς αγώνες, το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017, η ομάδα μας επιχειρηματολόγησε και αντιλόγησε το ΓΕΛ Φιλοθέης, τα Εκπαιδευτήρια Καίσαρη και το 1ο Αρσάκειο Ψυχικού στα θέματα: «Η σάτιρα δεν έχει όρια», «Το πολυπολιτισμικό μοντέλο της Ευρώπης δε λειτουργεί» και «Τα αρχαιολογικά μνημεία δεν πρέπει να κρίνονται για εμπορική χρήση». Με 2 νίκες και 1 ήττα το 1ο ΓΕΛ Κερατσινίου κατατάχθηκε στη 14η θέση και προκρίθηκε στους ημιτελούς αγώνες. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 43 σχολεία της Αθήνας και της Πάτρας.

Οι ημιτελικοί αγώνες θα διεξαχθούν την 1η Απριλίου 2017 στο χώρο των εκπαιδευτηρίων «Πολύτροπη Αρμονία» στο Χαϊδάρι.

Θερμά συγχαρητήρια στα παιδιά μας Φάνη Κ., Γιώργο Ζ., Μιχάλη Φ., Παναγιώτη Κ., Νίκο Κ. Βακά Χ., Γιάννα Π. και την καθηγήτρια μας Μ. Πλέσσα για τη συμμετοχή και την πρόκριση στους ημιτελούς αγώνες «Αντιλογίες»!!!

Ο καιρός