Συμμετοχή στην 15η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας – CAMERAZIZANIO

camerazizanio15

Η ταινία μας "Τι Τους Νοιάζει" απέσπασε δύο βραβεία στο Camera Zizanio 2015 και το φεστιβάλ Ολυμπίας, το πρώτο βραβείο στο ελληνικό τμήμα 17-20 και το βραβείο του Συνηγόρου Του Παιδιού.

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά!

Συγχαρητήρια στους συμμετέχοντες καθηγητές!

Συγχαρητήρια σε όλους τους συνδημιουργούς!!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Από 28 Νοεμβρίου ως 11 Δεκεμβρίου 2015 διεξάγονται στον Πύργο και άλλες πόλεις του Ν. Ηλείας και της Περιφέρειας Δυτ. Ελλάδας το 18° Φεστιβάλ Κινηματογράφου Ολυμπίας για Παιδιά και Νέους και η 15η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανικής Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - CAMERA ΖΙΖΑΝΙΟ.

Στο διαγωνιστικό πρόγραμμα του Φεστιβάλ Ολυμπίας, προβάλλονται και διαγωνίζονται 50 ταινίες επαγγελματιών,camerazizanio2015 μεγάλου και μικρού μήκους, μυθοπλασίας, κινουμένων σχεδίων και ντοκιμαντέρ, από 30 περίπου χώρες από όλο τον κόσμο. Εκτός από τις προβολές, πραγματοποιούνται αφιερώματα και κινηματογραφικά εργαστήρια και πλήθος άλλων παράλληλων εκδηλώσεων.

Στην CAMERA ΖΙΖΑΝΙΟ, προβάλλονται δημιουργίες (μικρού μήκους) παιδιών και νέων από την Ελλάδα και τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες, που έχουν πραγματοποιηθεί είτε στο πλαίσιο σχολικών δραστηριοτήτων, είτε είναι αποτέλεσμα ατομικών πρωτοβουλιών. Διαγωνίζονται σε τρεις ηλικιακές κατηγορίες: Α. δημιουργίες παιδιών ως 12 ετών, Β. από 13 ως 16 ετών και Γ. από 17 ως 20 ετών.

Η κινηματογραφική ομάδα του σχολείου μας συμμετείχε στην Camera Zizanio 2015 για 2η χρονιά με τη 2η ταινία της με τίτλο "ΤΙ ΤΟΥΣ ΝΟΙΑΖΕΙ". Πέρυσι, η ταινία "ΘΑ ΔΟΥΜΕ" - δημιουργία της κινηματογραφικής ομάδας του Σχολείου μας  - τιμήθηκε με το 3ο βραβείο στη 14η Ευρωπαϊκή Συνάντηση Νεανική Οπτικοακουστικής Δημιουργίας - CAMERA ZIZANIO στην κατηγορία Β 13 - 16 χρονών.

Μέλη της κινηματογραφικής ομάδας βρέθηκαν στον Πύργο στη συνάντηση φίλων και δημιουργών του κινηματογράφου, παρακολούθησαν ταινίες άλλων δημιουργών, γνώρισαν καινούριους ανθρώπους κι απόκτησαν αξέχαστες εμπειρίες.

Ο καιρός